Omega-3 yağ asidinin karaciğer rejenerasyonuna olan etkisi; Ratlarda deneysel çalışma
The effect of omega-3 fatty acids on the liver regeneration; An experimental study on the rats
  1. Tez No: 260349
  2. Yazar: MOHAMMAD AKBARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER DEMİRER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Normal koşullarda hepatositlerin bazal proliferasyon oranı düşük olup mitoz nadiren gelişir. Ancak karaciğerin kısmi kütle kayb edildiği durumlarda (travma, iskemi, parsiyel hepatektomi gibi) hücre proliferasyon işlemi hızlanır. İnsanlarda karaciğer kısmi rezeksyonun endikasyonları genel olarak karaciğer primer ve metastatik maligniteler, karaciğer sirozu, karaciğer travması ve donor olarak karaciğer tranplantasyonudur. Parsiyel hepatektomi (PHX) bazı durumlarda malnütrisyona sebep olup, malnütrisyonun karaciğer rejenerasyonun üzerinde negatif etkisi vardır. Böylece bir kısır döngü gelişir.Karaciğer rejenerasyonun araştırmasında hepatositlerin sayısı ve hücrelerde mitoz gelişimi bakılır. Mitoz olayında hücreler binükleer (Bn) olduğu için histolojik bakımında Bn hücre oranı çok önemlidir.Amaç: Son yıllarda esansiyel yağ asidi olan Omega-3'ün farklı hastalıkların önlenmesinde ve tedavisindeki etkileri çok büyük bir ölçüde araştırmacıların dikkatini cekmiştir.Bu çalışmanın amacı Omega-3'ün ratlarda karaciğer rejenerasyonu üzerinde olan etkisinin araştırmasıdır.Materyal Metod: Bu deneysel çalışmada toplam 21 rat 3 grupta (7'şer gruplar olarak) randomize edildi (1-deney grubu, 2-parsiyel hepatektomi (PHX) grubu, 3-kontrol grubu). Deney grubuna 28 gün,normal diyetine ilaveten günde 10mg/kg oral Omega-3 yağ asidi verildi. 21.günde %30 parsiyel hepatektomi yapıldı. İkinci grup ise 28 gün normal diyeti alıp 21.günde parsiyel hepatektomi yapıldı. Kontrol grubuna normal diyetini verilip 28.günde histolojik karşılaştırma işlemleri için tatoal hepatektomi yapıldı. Tüm hayvanlarda histolojik incelemesi hem periportal hem de perisantral alanda yapıldı.Sonuç. Histolojik bulguları ANOVA iststiksel yöntemi ile analiz yapıldı. Analiz sonuçları:1- 28.günde karaciğer ağırlrık açısında 3 grup arasında anlamlı fark olmadığını2- 3 grup arasında mononükleer hücrelerin(Mn) sayısı perisantral alanında anlamlı farklılık olduğunu ve farklılık periportal alanında anlamalı olmadığını3- Deney grubu PHX grbu ile hem periportal hem de perisantral alanında Bn hücrelerin sayısı açısından arasında anlamlı farklılık olmadığını ortaya çıktı.Hücre proliferasyonunda Bn hücreler mitoz gelişimi ve karaciğer rejenerasyon olayını temsil ettiği için Bn /Total hücre oranı ve gruplar arasında Bn hücre sayısısnın arısındaki farklılık çok önemlidir. Sonuç olarak çalışmamızda deney grubu ile PHX grubu arasında Bn hücrelerin sayısı açısından anlamlı bir farklılık bulunmadığından dolayı Omega-3'ün karaciğer rejenerasyon üzerinde pozitif bir etkisi olduğuna dair bir kanıt elde edilmedi. Ancak bu proseyi daha net ve açık bir şekilde anlaması için ileri çalışmalara gerek olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Background: In normal conditions, basal hepatocyte proliferation rate is low and mitosis seldom occurs; however, after an event of susbtantial loss of heaptic tissue,such as found in trauma , infection,or ischemia, cell division tends to increase and cell proliferation awakes.In humans the resection of large amount of hepatic tissue is generally indicated in presence of primary or metastatic liver tumors, after hepatic trauma and for liver transpalntation donors. Partial hepatectomy can lead to malnutrition in some circumstances. Given that, malnutrition negatively affects on liver regeneration, a vicious cycle may form.Experimentally, cell proliferation is documented by increasing the binuclearity and multinuclearity of cells, liver regeneration is also revealed by increasing in binuclear cells/Total cells ratio.Aim: Recently, Omega-3 fatty acids has been attract the investigator?s attention in prevention and treatment of many kinds of diseasesIn this study we aimed to investigate the effect of Omega-3 fatty acids on liver regeneration in rats.Methods: We randomized 21 male mature rats in three gruops of heptads.(1-study group, 2-partial hepatectomy(PHX) group,3-control group). Study group was given 10 mg/kg oral Omega-3 once a day for 28 days. İn 21.st day they underwent partial hepatectomy for resection of 1/3 of the liver mass. On the second group partial hepatectomy was performed on 21.st day but they didn?t receive anything more than normal diet. The control group also feeded in normal diet and total hepatectomy was done for comparative studies in 28.st day.Histologic investigation was carried out for periportal and pericentral areas separately. Histologic findings of each group were analized by the statistical method of ANOVA.Results: Analitic findings showed that:1-No meaningful difference for liver mass weight in 28.st day among tree groups.2-Meaningful difference was observed in mononuclear cells for three groups in pericentral but not for periportal areas.3-There wasn?t observed meaningful difference in binuclear(Bn) cells for study group 1 and group 2, in both periportal and pericentral areas.Because of important indicatory value of Bn cells in revealing and documentating the cell proliferation and so the liver regeneration, Conclusionly, we could not provide the stimulative effect of the Omega-3 fatty acids on liver regeneration. But we thing that farther investigations for revealing and full-understanding the role of Omega-3 fatty acids on liver regeneration is far needed yet.