İnflamatuar barsak hastalarında erken ateroskleroz belirteci olarak carotis IMT, brakiyal FMD ve Von Willebrand faktörünün değerlendirilmesi
Evaluating the role of Von Willebrand Factor, carotid artery Intima-Media Thickness and brachial artery Flow Mediated Dilation for detection of early atherosclerosis in inflammatory bowel disease patients
  1. Tez No: 260351
  2. Yazar: YUSUF ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ ÖRMECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: ?nflamatuar barsak hastalıklarında erken ateroskleroz belirteçleri olancarotid arter intima-media kalınlığı, brakiyal arter akım aracılı dilatasyonu ve endotelfonksiyonunu değerlendirmede belirteç olarak görülen biyokimyasal parametreleri,birlikte, hasta ve kontrol olgularında değerlendirmek. Bu konudaki çalısmalardaçelisen sonuçlar bildirilmistir.GEREÇ VE YÖNTEM: Hastanemiz Gastroenteroloji kliniğine basvuran ardısık 95Ülseratif kolitli (ÜK) ve Crohn hastalıklı (CH) olguda brakiyal arter akım aracılıdilatasyon (FMD) ve arteria carotis communis duvarında intima media kalınlığı(IMT) ölçümü yapıldı. Aynı olgularda fibrinogen, d dimer, vWF antigen veaktivitesi, eritrosit sedimentasyon hızı ve CRP düzey ölçümü yapıldı.BULGULAR: Ülseratif kolitli ve CH'lı olgularda carotis IMT değerleri kontrololgularına göre anlamlı farklılık göstermedi (0.053 ± 0.014 vs 0.050 ± 0.014 vs 0.047± 0.010, p= p=0.141). Brakiyal FMD yönünden hasta gruplarıyla kontrol grubuarasında anlamlı farklılık gözlenmedi (%14.61 ± 9.01 vs %15.08 ± 10.20 vs %10.47± 10.92, p=0.083). NO bağımsız endotel disfonksiyonu göstergesi olan NMD hastagruplarında kontrol grubuna göre anlamlı derecede farklı gözlendi (%19.11 ± 12.07vs %18.54 ± 11.25 vs %10.47 ± 13.94, p=0.003).
Özet (Çeviri)
OBJECT?VE: In the last decade there appeared great interest towards detectingpremature atherosclerosis in patients with chronic inflammatory conditions. At thesame timeframe with the advent of newly developed noninvasive diagnostic methodsevaluating this phenomenon, several studies concluded that rheumatoid arthritis andsystemic lupus erythematosus bear risk for accelerated atherosclerosis. Althoughthere are studies performed on inflammatory bowel disease case cohorts evaluatingpremature atherosclerosis, conclusions were conflicting. We aimed to evaluate thepremature atherosclerosis in inflammatory bowel diseases using a wider range oftests.MATER?ALS AND METHODS: Ninety five consecutive cases with diagnosis ofulcerative colitis and Crohn?s disease attending to this hospital enrolled in the study.Also 65 healthy individuals were enrolled as controls. Brachial artery flow mediateddilation, carotis artery intima-media thickness, acute phase reactants and vonWillebrand factor activity and antigen levels, fibrinogen, d dimer plasma levels wereevaluated.RESULTS: Carotid artery intima-media thickness (IMT) values of inflammatorybowel disease patients were not significantly different from those of control groupcases (0.053 ± 0.014 vs 0.050 ± 0.014 vs 0.047 ± 0.010, in UC, CD and controlrespectively p= p=0.141). There was no significant difference between mean brachialflow mediated dilation (FMD) values of the both patient groups and those of controlcases (%14.61 ± 9.01 vs %15.08 ± 10.20 vs %10.47 ± 10.92, in UC, CD and controlrespectively p=0.083). We found mean nitroglycerine mediated dilationmeasurement values of both patient groups statistically different from those ofcontrol cases (%19.11 ± 12.07 vs %18.54 ± 11.25 vs %10.47 ± 13.94, in UC, CD andcontrol respectively p=0.003).