Sosyal anksiyete bozukluğu olan hastalarda öfke düzeyi ve öfke düzeyinin komorbidite ve işlevsellik üzerine etkisi
Level of anger in patients with social anxiety disorder and the effect of anger on co-morbidity and functionality
- Tez No: 260358
- Danışmanlar: PROF. DR. E. CEM ATBAŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
AMAÇ: Diğer anksiyete bozukluklarında olduğu gibi sosyal anksiyete bozukluğunda (SAB) da öfke deneyiminin sağlıklı kişilerden fazla olduğu bilinmesine rağmen öfke duygusunun ve dışa vurumunun niteliksel olarak diğer anksiyete bozukluklarından farkları yeteri kadar açıklanmamıştır. Çalışmanın amacı; SAB olan hastaların diğer anksiyete bozukluğu olan hastalardan daha öfkeli olduğu, öfkenin niteliksel olarak diğer anksiyete bozukluğu olan hastalardan farklılık gösterdiği ve sosyal anksiyetenin öfkeyle ilgili özellikler ve yeti yitimiyle ilişkili olduğu hipotezlerini test etmektir. Ayrıca yeti yitimi ve klinik özellikler açısından farklılıklar da araştırılmaya çalışılmıştır.GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma grubunu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim dalı kliniğinde ayaktan veya yatarak tedavi gören hastalarla, öğretim görevlileri tarafından çalışma için yönlendirilmiş SAB hastaları (N=34) ve kontrol grubu olarak aynı merkezlerden gönderilen, aynı yaş, cinsiyet, eğitim ve sosyoekonomik düzeye sahip SAB olmayan anksiyete bozukluğu ya da depresyon hastaları (N=30) oluşturmaktadır. Çalışmaya alınan hastalar, psikiyatrik tanıları, depresyon ve anksiyete belirtilerinin şiddeti, sosyal anksiyete şiddeti, Çok Boyutlu Öfke Ölçeği(ÇBÖÖ) kullanılarak öfke belirtileri, öfkeye yol açan durumları, dışa vurum şekilleri, kişiler arası tepkileri, öfkeleriyle ilgili düşünceleri, yeti yitimleri ve genel klinik durumları bakımından değerlendirilmiştir.BULGULAR: SAB hastalarında kontrol grubuna göre daha erken yaşta belirtilerin başladığı ve belirtileri nedeniyle tedaviye daha nadir başvurdukları tespit edilmiştir. Çalışmada test edilen başlıca hipotezlerden; öfkeyle ilişki özellikler, ÇBÖÖ puanlarına göre depresyon ve cinsiyet kontrol edildiğinde diğerlerine yönelik öfke düşünceleri, kendine yönelik öfke düşünceleri ve kişiler arası içe dönük öfke tepkileri kontrol grubuna göre SAB grubunda anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilmiştir.SONUÇ: Bulgularımız, öfke yaşantıları açısından SAB hastalarının, diğer anksiyete bozukluğu bulunan hastalara göre, diğerlerine ve kendilerine daha çok öfkeli olduğunu ve kişiler arası öfkelerini daha çok içe dönük yaşadıklarını göstermektedir. Bunun yanı sıra sosyal anksiyete şiddetinin artması hastaların öfkeyle ilişkili düşüncelerinin artışıyla ve kaygılı tepkiler vermeleriyle ilişkisi özellikle psikoterapide üstüne durulması gereken bir konu olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: As with other anxiety disorders, people with social anxiety disorder (SAD) have the anger experience more than the healthy people, yet the qualitative differences from the other anxiety disorders of the expression and feelings of anger is not clear enough. The purpose of study; to test the hypothesis that; SAD patients have more anger than the with other anxiety disorders or depression and to show that the anger they experience is qualitatively differ from the other patients with other anxiety disorder. Moreover, differences in terms of clinical features and the disability levels also were investigated.MATERİAL and METHODS: The study group consists of SAD patients treated in outpatient clinic or clinic of Ankara University Faculty of Medicine Psychiatry Department (n=34) and the control group of patients with depression or other non SAD anxiety disorders (n = 30) with the same age, sex, education and socioeconomic level from the same center. Those who admitted to the study examined about psychiatric diagnosis, severity of depression and anxiety, severity of social anxiety, signs of anger, situations causing anger, thoughts of anger, behaviors related to anger and reactions to anger between people by using Multidimensional Anger Scale (MAS). Also patients examined about disability levels and global clinical psychopathology.RESULTS: SAD patients have symptoms earlier than those with the control group and they get treated rarely about their social anxiety symptoms. About the hipothesis tested in the study; when sex and depression severity controlled in variation analysis, we had found the thoughts of anger about self and others and inward reactions to anger between people parameters are significantly higher in SAD patients than control group according to MAS scores.CONCLUSION: Our findings suggest that SAD patients have more the thoughts of anger about self and others and tendency to act inwards when get angry to other people than the control group. Moreover, severity of social anxiety shown to have a relation between thoughts of anger and anxious behaviours related to anger. It would be proper to say that working on anger in psychotherapy is worth trying on SAB patients.