Bilişsel davranışçı terapi ile tedavi edilen vajinismus olgularında tedavi öncesi ve sonrası depresyon anksiyete ve mükemmeliyetçilik düzeyleri levels of depressive, anxiety, obsessive compulsive symptom and perfectionism among the cases with vajinismus
- Tez No: 260359
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KUMBASAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç; ?Vajinanın dış üçte birindeki kaslarda, tekrarlayan ya da sürekli istem dışı ve cinsel ilişkiye engel olan spazm varlığı? olarak tanımlanan vajinismusta depresyon, anksiyete, obsesif belirtiler ve mükemmeliyetçilik düzeylerini değerlendirmek ve bu belirtilerin tedaviyle değişimini izlemek.Yöntem; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı polikliniklerine vajinismus ön tanısıyla başvuran 17 çift çalışmaya dâhil edilmiştir. Çalışmaya alınan çiftler Kişisel Bilgi Formu eşliğinde değerlendirilerek, ilk seansta kadınlara Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği, Hamilton Anksiyete Derecelendirme Ölçeği, Maudsley Obsesif Kompulsif Soru Listesi, Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve Golombok & Rust Cinsel Doyum Ölçeği, erkeklere ise Golombok & Rust Cinsel Doyum Ölçeği verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim; To assess the level of depressive, anxiety, obsessive compulsive symptom and perfectionism among the patients with vajinismus that defined as ?a recurrent or persistent involuntary spasm of the musculature of the outer third of the vagina that interferes with sexual intercourse? and to compare related symptom alterations between beginning to end.Method: Seventeen couples referred to Ankara University Faculty of Medicine Psychiatry Department with possible vaginismus diagnosis as out patients were included. At the first session, couples were assessed with Personal Information Form, for women Hamilton Rating Scale for Depression (HRSD), Hamilton Rating Scale for Anxiety (HRSA), Maudsley Obsessive Compulsive Questionnaire (MOCQ), The Multidimensional Perfectionism Scale (MPS) and The Golombok Rust Inventory of Sexual Satisfaction (GRISS) Scale and, for men The Golombok Rust Inventory of Sexual Satisfaction (GRISS) Scale were applied.