Büyük koraliform taşların tedavisinde multitrakt perkütan nefrolitotripsi ve sandviç tedavi yöntemlerinin başarı ve komplikasyon oranları açısından karşılaştırılması
Comparison of multitract percutaneous nephrolithotripsy and sandwich therapy modal?t?es for complete coraliform kidney stones: Success and compl?cation rates
  1. Tez No: 260366
  2. Yazar: HÜSEYİN CİHAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. MUT ŞAFAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ Kliniğimizde Perkütan Nefrolitotripsi (PCNL) 1987 yılından beri her çeşit ve boyuttaki böbrek taşlarına başarı ile uygulanmaktadır. Biz de bu çalışmada Kasım 2004 ile Kasım 2008 yılları arasını kapsayan 4 yıllık süre içerisinde büyük koraliform taşları olan hastalara uyguladığımız PCNL operasyonlarından tek seansta yapılan multitrakt uygulamaları ve ESWL ile kombine ettiğimiz iki seanslı PCNL operasyonlarını (sandviç tedavi uygulamaları) başarı ve görülebilen komplikasyon oranları açısından karşılaştırmayı amaçladık. YÖNTEM ve GEREÇ 4 yıllık period içinde kliniğimizde böbrek taşı nedeniyle başvuran 462 hastaya PCNL uygulandı. Bunların 126? sında koraliform taş mevcut idi. Bu 126 hasta içinden multitrakt PCNL uygulanan 23 (16E/7K) hasta ile sandviç tedavi uygulanan 16 (12E/4K) hasta değerlendirildi. Bu hastalar; operasyon sonrası erken dönem ve 6. aydaki başarı oranları, görülen majör (kanama, komşu organ yaralanması vb.) ve minör (ateş, idrar yolu enfeksiyonu vb.) komplikasyonlar, hospitalizasyon süreleri, ek tadavi ihtiyaçları ve operasyon süreleri açısından karşılaştırıldı. BULGULAR İki grup arasında hospitalizasyon süreleri (multitrakt PCNL uygulanan grupta 9,74±3,19 gün, sandviç tedavi uygulanan grupta 22,12±10,19 gün), operasyon süreleri (multitrakt PCNL uygulanan grupta ortalama 110,78±35,57 dk, sandviç tedavisi uygulanan grupta 176,87±31,51 dk) (p0,05). Ayrıca ek tedavi ihtiyaçları, komplikasyon (majör ve minör) oranları, taş analizleri konularında da karşılaştırmalar yapıldı ve iki grup arasında anlamlı bir fark olmadığı görüldü (p>0,05). SONUÇ Her cins ve boyuttaki taşların tedavisinde başarı ile uygulanan PCNL, koraliform taşların tedavisinde de etkili ve güvenli bir yöntemdir. Bu yöntem şartlara bağlı olarak tek seansta multitrakt giriş şeklinde uygulanabileceği gibi, ESWL ile kombine edilerek sandviç tedavisi şeklinde de uygulanabilir. Biz de kliniğimizde yaptığımız çalışmada iki tedavi yöntemini karşılaştırdık, yapılan replasman miktarları, hospitalizasyon ve operasyon süreleri dışında, başarı sonuçları ve komplikasyonlar açısından iki yöntem arasında anlamlı bir fark olmadığı sonucuna vardık ve sonuçlarımızın da literatür ile uyumlu olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
PURPOSE Since 1987 PVNL procedure has been used successfully and safely in our clinic fort he treatment of kidney stones. We aimed to compare the success rates of multitract access and sandwich therapies (PCNL+ESWL+PCNL) in staghorn kidney Stones performed between november 2004 and november 2008. MATERIALS AND METHOD During last four years 462 patients underwent PCNL procedures in our clinic. 126 of the patients had staghorn kidney stones 23 of the patients (16M/7W) had multitract PCNL while 16 (12M/4W) underwent sandwich therapy. We compare these two groups for postopertive early period and in 6th month success, major (bleeding and adjecent organ injury etc.) and minor (fever, urinary tract infections) complications, total hospitalization period, additional treatment requirements and total operation duration. FINDINGS Statistically significant differences were appearent between two groups while total hospitalization period (9,74±3,19 days in multitract PCNL group and 22,12±10,19 days in sandwich therapy group), total operation duration (110,78±35,57 minutes in multitract PCNL group and 176,87±31,51 minutes in sandwich therapy group)(p0,05). Also additional treatment requirements, complication (major and minor) rates, stone analysis are compared and we did not find statistically significant differences between two groups (p>0,05). CONCLUS?ON PCNL is successfull and safe treatment method of staghorn stones. It can be performed with multitract technique in one session or with sandwich therapy technique which can be combined with ESWL due to conditions. Besides the blood replacement volumes, hospitalization period and the ooperation, the comparison of these treatment modalities did not exhibit any significant differences for success and complication rates. Our outcomes are compatible with the literature.