Quercetin'in kolon anastomozu üzerine etkileri
The effekt of quercetin on colon anastomosis
- Tez No: 260365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Antioksidan bir flavonoid olan quercetin'in iskemi-reperfüzyon hasarı, antiinflamatuar, antiviral, antiallerjik, antitrombolitik, antiaterosklerotik, antitü- möral özellikleri ile birçok hastalıkta olumlu etkileri bildirilmiştir. Bildiğimiz kadarı ile kolon anastomozu üzerine olan etkileri henüz bilinmemektedir. Çalışmamızda, quercetin'in kolon anastomozu üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık.Yöntemler: Çalışmada 28 rat kullanıldı. Kontrol grubunu oluşturan yedi hayvan hariç tutulduğunda geri kalan hayvanlar üç gruba ayrıldı: Quercetin grubu, kolon anastomozu grubu, diğer çalışma grubu ise quercetin ve kolon anastomozu gerçekleştirilen ratlardan oluşturuldu.Postoperatif beşinci günde anastomoz değerlendirildi. Kabaca anatomik iyileşme, mekanik dayanıklılık (gerilim) ve histopatolojik iyileşme işaretleri değerlendirim için kullanıldı.Sonuçlar: Kontrol grubu ile kolon anastomozu grubu arasında anastomoz patlama basınç değerleri açısından anlamlı bir fark vardı. Ayrıca, sadece kolon anastomozu yapılan grup ile quercetin uygulaması sonrası anastomoz yapılan grup arasında anastomoz patlama basınç değerleri açısından anlamlı değildi (p=0.054).
Özet (Çeviri)
Background: Quercetin is a flavanovid molecul been reported that its positive effects have been reported on the ischemia-reperfüzyon injury, anti- inflamatuar, antiviral, antialerjic, antitrombolitic, antiatherosclerotic, antitü- moral. Up to our best knowledge, its effect on the colonic anastomosis has not been known yet. In our study, we aimed to investigate the effect of quercetin on the colonic anastomosis.Methots: Twenty-eight Wistar-albino rats were used in the study. Excluding the seven animals that constituded the control, the rest of the animals were divided in tree groups: Quercetin group (study group1), colonic anastomosis group (study group 2), and quercetine+colonic anastomosis group (study group3). Colonic resection and anastomosis were done in the study group 2 and 3. anastomotic assessment was done at the fifth postoperative day. Gross anas- tomotic healing, mechanical strength, and histopathological healing indices were used for the assessment.Results: There was a significant difference regarding the anastomotic pressure values between the control group at the colonic anastomosis group. İn addition to this finding, there was no difference between the colonic anastomosis group and the study group, which has been performed colonic anastomosis after the quercetin was applied (p=0.054).