Perirenal yağ invazyonu olan renal hücreli kanser hastalarında tümör boyutunun prognostik önemi var mı?
Does tumor size have any prognostic significance in RCC patients with perinephric fat invasion ?
  1. Tez No: 260367
  2. Yazar: EVREN SÜER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜMER BALTACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: TNM evrelendirme sistemi renal hücreli kanser (RHK) tanılı hastalarda prognostik değerlendirme ve tedavi planlamasında yol gösterici niteliktedir. Tümör boyutuna bakılmaksızın perinefrik yağ invazyonu T3a olarak kabul edilmiştir. Evre pT3a sınıflandırmasının prognostik değerlendirme için uygunluğu henüz netliğe kavuşturulmamıştır. Bu çalışmanın amacı perinefrik yağ invazyonu ve tümör boyutunun hasta sağkalımı üzerine olan etkilerini değerlendirmektedir.Hastalar ve Yöntem: Kliniğimizde 1995-2008 tarihleri arasında açık parsiyel ve radikal nefrektomi uygulanmış olan 275`i pT1-2 ve 63`ü pT3a hastası olmak üzere 338 pT1-3aN0M0 hastası çaılşmaya alınmıştır. Ortanca takip süresi 36,07 ay olarak bulunmuştur. Prognostik faktörleri belirlemek için tek ve çok değişkenli analizler gerçekleştirilmiştir. Hastalığa özgü sağkalım (HÖS) temel alınarak, ROC eğim analizi ile tümör boyut sınırı belirlenmiştir.Bulgular: ROC eğim analizi optimal tümör boyut sınırını %66 duyarlılık ve %67 özgüllük ile 7cm olarak belirlemiştir (AUC:0.65±0.047, 95% CI: 0.558-0.741).Perinefrik yağ invazyonu ve Fuhrman grade`i HÖS açısından bağımsız prognostik faktörler olarak belirlenmiştir. Tümör boyutu >7cm olanlarda perinefrik yağ invazyonu olması HÖS`ı belirgin olarak olumsuz yönde etkilemektedir. Ek olarak tümör boyutu (7cm`lik sınır değer temel alınarak) pT3a hastalarında HÖS`ı önemli oranda etkilemektedir. Tümör boyutu ?4cm olan hastalarda perinefrik yağ invazyonu HÖS açısından bağımsız bir prognostik faktör değilken, 4-7cm ve >7cm tümörü olan hastalarda HÖS açısından prognostik öneme sahip bulunmuştur. Tümör boyutu >7cm olan pT3a hastalar en kötü prognozu göstermişlerdir. Öte yandan pT225hastalar pT3a?7cm tümörü olan hastalarla HÖS açısından karşılaştırıldığında ve pT1 hastalar pT2 hastalar ile yine HÖS açısından karşılaştırıldığında fark bulunmamıştır.Sonuç: Perinefrik yağ invazyonu tümör boyutu 4cm`den büyük olan RHK hastalarında önemli bir prognostik faktör olarak gösterilmiştir. Sonuç olarak pT3a hastaların prognostik değerlendirimine mutlaka boyutu da dahil edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: TNM staging system provides critical prognostic and therapeutic information about patients with renal cell carcinoma (RCC). T3a is defined according to this anatomic tumor extension regardless of the tumor size. The question whether pT3a classification is accurate for prognosis in RCC patients is controversial. The aim of this study is to evaluate the influence of perinephric fat infiltration and tumor size on patient survival.Patients and Method: We have retrospectively reviewed the records of 338 consecutive patients with PT1-3AN0M0 RCC, including 275 PT1-2 and 63 PT3a tumors , who underwent open partial or radical nephrectomy between 1995 and 2008. Median follow up time was 36.07 months. Univariate and multivariate analyses were performed in order to evaluate the prognostic factors. ROC curve analysis was used to determine the optimal cut off value for tumor size on disease specific survival (DSS).Results:. ROC curve analysis determined the optimal tumor size cut off value as 7cm(AUC:0.65±0.047, 95% CI: 0.558-0.741) with 66% sensitivity and 67% specifity. . Perinephric fat infiltration and fuhrman grade were independent prognostic factors for DSS . In patients with tumor size >7cm, perinephric fat infiltration affected DSS significantly . Additionally tumor size (according to the cutoff value of 7cm) significantly affected DSS in patients with pT3a disease . Perinephric fat infiltration did not have any significant effect on DSS in patients with tumor size smaller than 4cm, unlike from patients with 4-7cm and >7cm tumor size . PT3a tumors larger than 7cm demonstrated the worst prognosis compared to other27groups. On the other hand pT2 vs pT3a ? 7cm and pT2 vs. pT1 stages showed similar DSS outcomes .Conclusion: Perinephric fat infiltration was demonstrated as a significant prognostic factor for RCC patients with tumor size >4cm. Consequently, evaluation of PT3a patients should take tumor size into consideration for better prognostic analysis.