Sklerodermalı hastalarda kalbin global fonksiyonlarının ekokardiyografik doku doppler ve miyokart performans indeksi ile değerlendirilmesi
Detection of cardiac global myocardial functions in scleroderma patients by tissue doppler echocardiography and myocardial performance index
- Tez No: 260372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL TURHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Skleroderma yaygın vasküler lezyonlar, derinin fibrozisi ile giden ve akciğer, böbrek, kalp gibi organları tutan bir bağ dokusu hastalığıdır. Kalp tutulumu olması kötü prognozla ilişkilidir. Kardiyak tutulum neticesinde perikardiyal efüzyon, supraventriküler ve ventriküler aritmiler, ileti sistemi defektleri, kapak problemleri, miyokart iskemisi, miyokart hipertrofisi ve kalp yetmezliği gelişebilir. Kardiyopulmoner tutulumun erken tanısı uygun tedavinin düzenlenmesi ve hastalığın erken dönemlerinde gerekli önlemlerin alınması açısından önemlidir.Materyal-Metod: Bu çalışmada sol ve sağ ventrikül fonksiyonları 31 sklerodermalı ve 21 sağlıklı kontrol grubunda konvansiyonel ekokardiyografi, doku Doppler ekokardiyografi ve miyokart performans indeksi kullanılarak değerlendirildi. Miyokardiyal sistolik dalga (S), izovolumetrik akselerasyon (İVA) değeri, ejeksiyon zamanı (EZ) ve izovolumetrik kontraksiyon zamanı (İVKZ) sistolik fonksiyonları değerlendirmek için ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: Scleroderma is a connective tissue disease characterized by diffuse vascular lessions and fibrosis of the skin and major organs including lungs, kidneys and heart. When cardiac involvement appears clinically evident, it is recognized as a poor prognostic factor. All cardiac structures may be involved, resulting in pericardial effusion, supraventricular and ventricular arrhytmias, conduction system defects, valvular impairment, myocardial ischemia, myocardial hypertrophy and heart failure. The early detection of cardiopulmonary involvement in scleroderma is clearly desirable both for optimal treatment and for implementation of preventive measures in the early stages of the disease.Materials and methods: In this study, left and right ventricular functions were examined in 31 scleroderma patients and 21 healthy controls. Conventional and tissue Doppler echocardiography and myocardial performance indexes (Tei index) were used as measures of left and right ventricular global functions. Myocardial systolic wave (S) velocity, isovolumetric acceleration (IVA), ejection time (ET) and isovolumetric contraction time (IVCT) were calculated as systolic indices.