Kondrosarkomlarda cerrahi sınır ve grade'in prognoza etkileri
The effect of the surgery border and grade to the prognosis of the chondrosarcoma
  1. Tez No: 260371
  2. Yazar: SERKAN GÜRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YENER SAĞLIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ankara üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim DalındaNisan 1986 ile Aralık 2008 tarihleri arasında takip ve tedavi edilen kondrosarkomlu144 hasta değerlendirilmeye alınmıstır. Bilgisayar kayıtlarında var olan ancak dosyayetersizliği ya da takipsizlik nedeni ile bu hastalardan bazıları değerlendirmeye dahiledilememistir. Hastaları ortalama 45ay (en kısa 1,5 ay - en uzun 202 ay ) izlenmistir.Hastaların yas ortalaması 42 olarak belirlenmistir (15- 78 yaslar arası). Hastaların%57,6'sı (83 hasta) erkek, %42,4'ü (61 hasta) kadındır.Hastaların % 65'i primer, %35'i sekonder kondrosarkomdur. Sekonderlerin%60'ının enkondrom tanısıyla takip edildiği saptanmıstır. Hastaların %54.5'i grade1, %32.7'si, grade 2 ve % 12.7'si grade 3 olarak saptanmıstır. Enneking'e göreevreleme yapıldığında % 65'i stage 1, %25'i stage 2 ve % 10'u stage 3 olarak tespitedilmistir. Hastaların % 68'ine genis veya radikal sınırdan cerrahi uygulanmıstır.Komplikasyon oranlarımız %13.1 olarak tespit edilmistir. Postoperatif erkendönemde femur kırığı, pulmoner emboli, protez çıkığı, reversbıl radiyal sinir ve suralsinir hasarları, yara yeri enfeksiyonu, fantom ağrısı ve hematom izlenenkomplikasyonlarımızdandır.Hastaların lokal veya uzak metastaz oranları % 17 (25 hasta ) olarakbulunmustur. Ortalama nüks süresi 16 aydır. Nükslerin %16'sında grade artıssaptanmıstır. Hastalar incelendiğinde cerrahi sınır pozitif olan hastarın %60'ında;yumusak doku komponenti olan hastaların % 30'unda nüks olduğu tespit edilmistir.Grade 1 hastaların ancak % 10'nunda nüks saptanırken bu oran grade 2 ve grade 3hastalarda sırası ile %36.1 ve %35.7'ye çıkmaktadır.Tanı anında akciğer metastazı olan hastaların % 90'nında yumusak dokukomponenti varlığı tespit edilmistir.Yapılan incelemeler ve analizler doğrultusunda yumusak doku komponentivarlığı ve dolayısı ile genis veya radikal sınırdan yapılması mümkün olmayan, grade2, grade 3 olan dedifferansiye kondrosarkomlu hastalarda lokal nüks ve uzakmetastaz olusumunun daha fazla izlendiği ve prognozu olumusuz yönde etkilediğisonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
144 patients with chondrosarcoma have been evaluated between April 1986and December 2008 in Ankara University at orthopedia and travmatologydepartment. Some of the patients could not be evaluated because of the insufficientdata. The patients have been falloved for about 45 months. The mean age was 42. %57,6 of the chondrosarcoma patients were men and % 42,4 of them were women.% 65 of the patients were primery and %35 of the patients were seconderysarcoma. % 60 of secondery chondrosarcoma patients were detected asenchondroma. % 54.5 of the chondrosarcoma patients were grade 1, % 32,7 weregrade 2, %12,7 of them were grade 3. When we have evaluated according to theEnneking classification system %65 of the patients were stage 1, %25 of the patientswere stage 2, and %10 of the patients were stage 3. %68 of the chondrosarcomapatients have been widely or radically resected. Our complications ratio has beendetected as %13,1. Our complications were at postoperative period femur fractures,pulmonary emboly, prothesis dislocation, reversible radial and sural nerve palsy,wound infection, phantom pain, and hematoma. Local or pulmonary methastasis ratiohave been detected as % 17. The mean recurrence time was 16 month. %30 of thepatients with soft tissue component and %60 of the patients with surgery borderpozitifness have had higher recurrence rate. The recurrence rate has been detected%10 at grade 1 chondrosarcoma patients, % 36,1 at grade 2 patients, and % 35,7 atgrade 3 patients. % 90 of the chondrosarcoma patients which have had soft tissuecomponent had, pulmonary metasthasis at diagnosis. Under the light of ourinvestigations and analysis , we have detected that locally recurrence rate andpulmonary methastasis has been higher and the prognosis has been worse at grade 2,grade 3 , dedifferantieted chondrosarcoma patients and at chondrosarcoma patientswhich we could not applied wide ore radically resection and also at the patients withsoft tissue components.