Mide, pankreas ve kolorektal kanserlerin gelişiminde folat metabolizma yolağında görevli enzimlerin genetik polimorfizmlerinin (Metilentetrahidrofolat redüktaz C677T ve A1298C, metilentetrahidrofolat dehidrogenaz ve timidilat sentetaz) önemi
Importance of 5,10-methylenetetrahydrofolate reductase (MTHFR), thymidylate synthase (TS) and methylenetetrahydrofolate dehydrogenase (MTHFD) in patients with gastric cancer, pancreatic and colorectal cancer
  1. Tez No: 260378
  2. Yazar: BORA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ ÖRMECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Genetik, Onkoloji, Gastroenterology, Genetics, Oncology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Mide kanseri, pankreas kanseri ve kolorektal kanser gastrointestinal sistemin en sık görülen üç kanseridir. Folik asit nükleik asit sentezi için gerekli olan metil grupların transferinde rol alır. Folik asit eksikliği ve folat metabolizmasında görevli enzimler olan MTHFR, MTHFD ve timidilat sentetaz'ın genetik polimorfizmleri mide, kolorektal, pankreas ve meme kanseri gibi birçok kanserin gelişiminde rol oynamaktadır. Bu çalışmada mide kanseri, pankreas kanseri ve kolorektal kanserli hasta grupları ve sağlıklı kontrol grubunda MTHFR, TSER ve MTHFD gen polimorfizmleri, serum folat, homosisten ve vitamin B12 seviyeleri değerlendirildi. (hasta sayıları sırasıyla n=31,30,30,30) Çalışmamızda; bütün grupların yaş, sigara içimi, alkol kullanımı, serum folat, homosistein ve vitamin B12 seviyeleri açısından değerlendirilmesinde, aralarında istatistiksel anlamlı fark gözlenmedi. MTHFR C677T polimorfizmi ile gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmadı. MTHFR A1298C polimorfizmi ile kolorektal kanser riskinde artış tespit edilirken (p=0,02), mide kanseri ve pankreas kanseri ile ilişkisi bulunmadı. TSER polimorfizmlerinin mide kanseri üzerine koruyucu etkisi saptanırken (p=0,034), diğer kanserlerle ilişkisi bulunmadı. MTHFD T401C polimorfizmi ile her üç kanser arasında istatistiksel anlamlı ilişki saptanmadı. MTHFD G1958A polimorfizmleri ile kolorektal kanser arasında artmış risk ilişkisi tespit edildi (p=0,035). Bütün genler beraber ele alındığında, üç ve üstünde mutant allel birlikteliğinin kolorektal kanser ve pankreas kanseri için artmış risk taşıdığı bulundu (p değerleri sırasıyla; 0,004, 0,009). Ancak mide kanseri için istatistiksel anlamlı fark bulunmadı.Sonuç olarak, folat metabolizmasında görevli enzimlerin polimorfizmlerinin sayıca fazlalığı gastrointestinal sistem kanserlerinin gelişiminde etkili olabilir. Ancak geniş klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Gastric cancer, pancreatic cancer and colorectal cancer is the three most common cancers of the gastrointestinal system. Folate metobolism supports the synthesis of nucleotides as well as the transfer of methyl groups. Polymorphisms in folate-metabolizing enzymes have been shown to affect risk of gastric cancer, pancreatic cancer, colorectal cancer and other malignancies. We investigated associations between genetic variants in the 5,10-methylenetetrahydrofolate reductase (MTHFR), thymidylate synthase (TS), methylenetetrahydrofolate dehydrogenase (MTHFD) and gastric cancer, pancreatic cancer and colorectal cancer risk. In this study we evaluated serum folate, B12 levels and plasma homocystein level in patients with gastric cancer, pancreatic cancer, colorectal cancer and healthy controls (n: 31, n: 30, n: 30, n: 30). In our study, no differences were found between these groups about age, smoking, alchol, serum folat, B12, homosystein levels. No differences were found between MTHFR C677T polymorphism and groups. MTHFR A1298C polymorphism was among colorectal cancer (p=0.02) but not gastric cancer and pancreatic cancer. TSER polymorphism was associated wit a reduced risk among gastric cancer (p=0.034) but not other cancers. No differences were found between MTHFD T401C polymorphism and groups. MTHFD G1958A polymorphism was associated with a increased risk among colorectal cancer (p=0.035) but not the other cancers. We showed association between (respectively p=0.009 and 0.004). No differeces were found between combination of three or more mutant alel with a gastric cancer.İn conclusion, multiple polymorphism of enzymes which are functionary in folate metobolism may be effective of development of gastrointestinal system cancers. More clinical study about these polymorphism are needed to show association with gastrointestinal system cancers.