Ülseratif kolit hastalarında serum vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) ve endostatin düzeyleri ile kolon mukoza örneklerinde VEGF ve endostatin ekspresyonlarının değerlendirilmesi
The assesment of serum vascular endothelial growth factor (VEGF) and endostatin levels and the expressions of VEGF and endostatin at colonic mucosal samples of ulcerative colitis patients
- Tez No: 260377
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Potent anjiogenik faktör olan Vasküler Endotelyal Büyüme Faktorü (VEGF)'nin Ülseratif kolit (ÜK) hastalarında serum düzeylerinin ve doku ekspresyonlarının arttığı çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. VEGF'nin serum ve doku düzeylerindeki artışına rağmen ÜK ilişkili mukozal hasardaki iyileşmenin neden geç olduğu açıklanamamıştır. Bu çalışmanın amacı ÜK hastalarında serum VEGF ve endostatin düzeylerinin ölçümü, hastalık aktivitesi ve birbirleri ile olan ilişkisinin saptanması, doku VEGF ve endostatin ekspresyonlarının değerlendirilmesi ve elde edilen verilerin kontrol grubu ile karşılaştırılmasıdır.Çalışmaya ÜK hastaları (n=39), kontrol grubu olarak da İrritabl Barsak Sendromu (İBS) hastaları (n=28) ve sağlıklı kontrol (SK) (n=15) olmak üzere 3 grup dahil edildi.Gruplar arası yaş ve cinsiyet dağılımı benzerdi. Ortalama serum VEGF ve endostatin düzeyleri ÜK, İBS ve SK grupları için ölçüldü ve fark istatistiksel olarak anlamlı idi (sırasıyla; p=0.011 ve p=0.001). ÜK grubu klinik aktivite şiddetine göre; hafif-remisyon grubu (n=9), orta şiddette hastalık grubu (n=22) ve şiddetli hastalık (n=8) grubu olarak ayrıldığında serum VEGF ve endostatin düzeyleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi (sırasıyla; p=0.018 ve p=0.008). ÜK hastalarında serum VEGF ve endostatin düzeyi arasında ve serum VEGF ve endostatin düzeyi ile ÜKAİ, EAİ, ESH, CRP arasında pozitif anlamlı ilişki, serum VEGF düzeyi ile albümin düzeyi arasında negatif anlamlı ilişki saptandı.33 ÜK hastasından 33 aktif mukoza örneği, 19 inaktif mukoza örneği, 24 İBS hastasından normal mukoza örneğinde VEGF ve endostatin ekspresyonları immünhistokimya yöntemi ile boyanma şiddeti ve yaygınlığı açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Increased serum levels and tissue expressions of vascular endothelial growth factor (VEGF), a potent angiogenic factor, in patients with active ulcerative colitis (UC) were demonstrated in previous studies. It could not be explained why the healing of UC related mucosal injury is impaired despite the increased serum levels and expressions of VEGF. The purpose of this study is to measure the serum levels of VEGF and endostatin in UC patients, to determine the correlation between disease activity and each other, to assess the tissue expression of VEGF and edostatin and to compare the data with control groups.3 groups were enrolled to the study as UC patients (n=39), Irritable Bowel Syndrome (IBS) patients (n=28) and healty controls (HC) (n=15).Age and sex distrubitions were similar between groups. Mean serum VEGF and endostatin levels were measured for UC, IBS and HC groups and the difference was statistically significant (p=0.011 and p=0.001, respectively). UC group was divided to 3 groups as mild-remission (n=9), moderate (n=22) and severe disease groups (n=8) according to clinical activity score. Mean serum VEGF and endostatin levels were statistically significant (p=0.018 and p=0.008, respectively). There were positive significant correlation between serum VEGF and endostatin levels, between serum VEGF and endostatin levels and UCAI, EAI, ESR, CRP levels and negative significant correlation between serum VEGF levels and albumin levels.VEGF and endostatin expressions were assesed with immunhistochemistry technique in terms of stain intensity and prevalence in 33 active mucosa samples, 19 inactive mucosa samples from UC patients and 24 normal colon mucosa samples from IBS patients.