Alt konka hipertrofilerinde parsiyel konka rezeksiyonu sonuçlarının rinomanometri ile değerlendirilmesi
Determination of results of partial inferior turbinate resection in patients with inferior turbinate hypertrophi by rhinomanometry
  1. Tez No: 260402
  2. Yazar: TAMER ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ALTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Alt konka hipertrofilerine bağlı gelişen nazal obstrüksiyon, Kulak Burun Boğaz hekimlerinin en sık karşılaştığı sorunlardan birisidir. Bu hastalığın tedavisinde medikal ve cerrahi yöntemler kullanılabilir. Medikal tedavinin yeterli olmadığı durumlarda cerrahi tedaviye gerek duyulur. Bu çalışmada amacımız; alt konka hipertrofilerine bağlı gelişen nazal obstrüksiyonun tedavisi için uyguladığımız parsiyel konka rezeksiyonun 1) nazal obstrüksiyon semptomları, 2) nazal pasaj açıklığı ve 3) mukosilier klirens üzerine etkilerini araştırmaktır. Bu çalışma 2009-2010 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Kliniğine burun tıkanıklığı şikayeti ile başvuran ve alt konka hipertrofisi tanısı alan 30 kişilik hasta grubu ve herhangi bir nedenden dolayı kliniğimize başvuran ve burun tıkanıklığı şikayeti olmayan 15 kişilik kontrol grubu oluşturularak yapıldı. Hastaların dağılımı; 18 ile 40 yaş arasında olup bunlardan 19'u erkek (%63), 11'i (%37) bayandı. Hastalara anterior rinoskopi ve diagnostik nazal endoskopik bakı yapıldı.Bu tedavi yönteminin; 1) nazal obstrüksiyon semptomları üzerine olan etkilerini değerlendirmek için subjektif bir analiz yöntemi olan NOSE skalası (Nazal Obstrüksiyon Semptom Değerlendirme Skalası), 2) nazal pasaj açıklığı üzerine olan etkilerini değerlendirmek için objektif bir yöntem olan rinomanometri testi ve3) mukosilier klirens üzerine olan etkilerini değerlendirmek için objektif bir yöntem olan sakkarin testi operasyon öncesinde ve operasyon sonrasında kullanıldı. Yapılan preoperatif ve postoperatif değerlendirmede; NOSE skalası ile nazal obstrüksiyonu içeren semptom skorunda ve rinomanometrik test ile nazal pasaj açıklığı değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunurken, mukosilier klirens değerlerini ortaya koyan sakkarin test değerleri arasında anlamlı bir fark bulunmadı.Sonuç olarak; alt konka hipertrofili hastalarda parsiyel alt konka rezeksiyonunun nazal obstrüksiyonu azaltmada subjektif ve objektif olarak etkin olduğunu ve nazal mukosilier aktiviteyi koruduğunu gösterdik.
Özet (Çeviri)
The nasal obstruction, developed according to the inferior concha hypertrophy is one of the most wide problems to which the Otolaryngologists encounter. The medical and surgical methods for the treatment of this disease are available. In the absence of adequate medical treatment, surgical treatment is required. Our aim in this study; is searching the effects of the partial concha resection which we applied for the treatment of nasal obstruction, developed according to the inferior concha hypertrophy, 1) the nasal obstruction symptoms, 2) the nasal passage aperture, and 3) the mucociliary clearance. This study was applied to the 30 persons-patient group who consulted to Otolaryngology Clinic to the Ataturk University Faculty of Medicine with the complaint of nasal congestion and diagnosed to inferior concha hypertrophy and 15 persons-control group who consulted to the clinic for any reason, and who hasn?t any complaint about the nasal congestion. The distribution of the diseases; between 18-40 age, among these there were 19 man (63%), 11 woman (37%). The anterior rhinoscopy and the diagnostic nasal endoscopic were applied to these patients.1)The NOSE scala (The Evaluation Scala of Nasal Obstruction Symptom), being a subjective analyze method for evaluating the effects of this treatment method on the nasal obstruction symptoms, 2) the rhinomanometer test as an objective method for evaluating the effects of this treatment on the nasal passage aperture and 3) the saccharin test as an objective method, for evaluating its effects on the mucociliary clearance were used before and after the surgery.On the preoperative and postoperative evaluation; despite there was a significant difference statistically in the symptom scores including the NOSE scala and the nasal obstruction and between the values of rhinomanometer test and nasal passage aperture, there was no meaningful difference between the values of saccharin test introducing the values of mucociliary clearance.As a consequence, we showed that the partial inferior concha resection was active subjectively and objectively in reducing the nasal obstruction, for the patients with inferior concha hypertrophy and it saved the activity of nasal mucociliary.