Alt konka hipertrofilerinde radyofrekans ablasyon, parsiyel rezeksiyon ve turbinoplasti sonuçlarının rinomanometri ve mukosiliyer aktivite ile değerlendirilmesi
Evaluation of the results of radiofrequency ablation, partial resection and turbinoplasty with rhynomanometry and mucociliary activity in inferior concha hypertrophy
  1. Tez No: 360248
  2. Yazar: BUKET ÖZEL BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ALTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Giriş: Burun tıkanıklığı, Kulak Burun Boğaz hekimlerinin klinik pratikte en sık karşılaştığı semptomlardan biridir. Konka hipertrofilerine bağlı nazal obstrüksiyonun tedavisinde birçok medikal ve cerrahi tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Konka cerrahisindeki ulaşılmak istenen ideal sonuç; nazal fizyolojiyi bozmadan ve komplikasyonlara yol açmadan obstrüksiyonun ortadan kaldırılmasıdır. Amaç: Alt konka hipertrofisinin tedavi yöntemlerinden olan radyofrekans ablasyon, parsiyel konka rezeksiyonu ve turbinoplastinin; 1) nazal pasaj açıklığı, 2) mukosilier klirens ve 3) nazal obstrüksiyon semptomları üzerine etkilerini araştırmaktır. Mataryel-metod: Bu çalışma, 2011-2013 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'ne burun tıkanıklığı şikayeti ile başvuran ve alt konka hipertrofisi tanısı alan 76 kişilik hasta grubu ve herhangi bir nedenden dolayı kliniğimize başvuran ve burun tıkanıklığı şikayeti olmayan 25 kişilik kontrol grubu oluşturularak yapıldı. Hasta grubundan 25 hastaya radyofrekans ablasyon, 31 hastaya parsiyel alt konka rezeksiyonu, 20 hastaya turbinoplasti yapıldı. Tüm hastalara pre-op, post-op 1. ayda ve 6. ayda rinomanometri yapıldı, pre-op ve post-op 6. ayda mukosilier kilirens zamanlarına bakıldı ve NOSE anket çalışması yapıldı. Bulgular: Post-op 1. ayda turbinoplasti grubunda, total nazal hava direnci diğer iki grubun total nazal hava direncine göre daha düşük idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of the Results of Radiofrequency Ablation, Partial Resection and Turbinoplasty with Rhynomanometry and Mucociliary Activity in Inferior Concha Hypertrophy Introduction: The nasal obstruction is one of the most frequent symptoms that the Otolaryngologists encounter. There are several medical and surgical treatment procedures in the treatment of nasal obstruction owing to inferior turbinate hypertrophy. The ideal outcome to be achieved in the concha surgery is to remove nasal obstruction without damaging nasal physiology and resulting in complications. Objective: The effects of the radiofrequency ablation, partial concha resection and turbinoplasty in the treatment of inferior concha hypertrophy on the nasal passage aperture, the mucociliary clearance and the nasal obstruction symptoms were investigated. Materials and Methods: This study was carried out in 76 patients consulted to Otolaryngology Clinics of Medical Faculty, Ataturk University with the complaint of nasal congestion and diagnosed as inferior concha hypertrophy. Twenty five subjects consulted to the clinic for any reason, and without any complaint about nasal congestion served as the control group. Twenty five of the patients were treated by radiofrequency ablation, 31 by partial concha resection and 20 by turbinoplasty. Preoperatively and in the postoperative 1st and 6th months, rhynomanometry was done in all patients. Preoperatively and in the postoperative 6th month, ciliary activity and Nasal Obstruction Symptom Evalution (NOSE) scala were measured.