Akciğer tüberkülozunda 'Mycobacterıum Growth Indicator' tube yönteminin tanı değerinin araştırılması
  1. Tez No: 260405
  2. Yazar: ESRA EKBİÇ KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Tüberküloz (TB), etkeni, patogenezi, tedavisi çok iyi bilinmesine ve etkiliilaçlara sahip olmamıza rağmen, yol açtığı ölümlerle dünya ölçüsünde bir halk sağlığısorunu olarak önemini büyük ölçüde sürdürmektedir. TB kontrolü için, bulaşta esas roloynayan akciğer TB olgularının, erken tanı konularak etkin bir şekilde tedavi edilmesigerekir. Dirençli TB ise; hastalığın kontrolünü güçleştiren, tedavisi zor ve maliyetiyüksek, küresel bir sorundur. Bu amaçla son zamanlarda yapılan çalışmalarda,Mycobacterium Growth Indicator Tube (MGIT) 960 kültür sisteminin, yükseksensitivite ve spesifite ile bakteriyel identifikasyon ve antimikrobiyal direnç çalışmaavantajı olan hızlı, otomatize ve nonradyometrik bir yöntem olduğu gösterilmiştir.Böylece rutin laboratuar çalışmasına dahil edilmesi önerilmiştir. Beraberinde klasikkültür yöntemlerine de ekim yapılması üreme oranının anlamlı derecede artmasınakatkıda bulunduğu sonucuna varılmıştır.Bu çalışmada, akciğer TB şüphesi ile servisimize başvuran hastalardaLöwenstein-Jensen (LJ) ve MGIT sistemleri ile kültür üreme oranları ve süreleri ile dörtmajor antitüberküloz ilaç olan izoniyazid-rifampisin-streptomisin-etambutole karşıdirenç paternini saptanmayı amaçladık. Akciğer TB öntanılı 105 olgu (59 erkek, 46kadın, ortalama yaş 40,99±19,6) değerlendirmeye alındı. Doksanbir olguda (50 erkek,41 kadın, ortalama yaş 40,52±20,2) yayma veya kültür pozitifliği saptandı.MGIT ve LJ yöntemleriyle kültür pozitifliği sırasıyla % 92,3 % 69,2 olarakbulundu (p=0,116).
Özet (Çeviri)
Causative agent, pathogenesis, and treatment of tuberculosis (TB) are wellknown, and TB is currently treatable effectively. But it is still a substantial public healthproblem worldwide because of death associated TB. For the control of TB, it isnecessary that pulmonary TB, which play the main role in infect, be treated effectivelyafter an early diagnosis. Resistant TB is a global problem, which makes the control ofthe disease complicated, whose treatment is difficult and cost is high. To this end, inrecent researches, it is shown that Mycobacterium Growth Indicator Tube (MGIT) 960culture system is a quick, automatized and non radiometric method, which offers theadvantage of antimicrobial resistance work and bacterial identification with highsensitivity and specificity. Thus, it is suggested that it be included in routine laboratorywork. It is concluded that along with it, planting also on conventional culture methodscontributes to the increase in the rate of reproduction considerably.In this study, we aimed at detecting with Löwenstein-Jensen (LJ) and MGITsystems the culture reproduction rates, their periods and the resistance pattern againstmajor antituberculosis medicine, izoniyazid-rifampisin-streptomisin-etambutole in thepatients that came to our service with the suspicicon of pulmonary TB.105 cases withlung TB pre-diognasis (59 males,46 females, average age 40,99±19,6) are taken intoconsideration.