Çocuklarda üst ekstremite tendon transfer cerrahisinde uygulanan interskalen bloğun postoperatif analjeziye etkinliği
The postoperative analgesic effect of interscalene block for children undergoing tendon transfer operation in upper extremity
  1. Tez No: 260430
  2. Yazar: YÜCEL YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SARICAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
İnterskalen blok cerrahi girişimlerden sonra analjezi sağlamak amacıyla çocuklarda kullanılan tekniklerden birisidir. Çalışmamız üst ekstremitede tendon transfer cerrahisi uygulanacak olan hastaların postoperatif dönemdeki ağrılarının tedavisinde interskalen blok uygulanmasının etkinliğini araştırmak amacıyla planlandı.Randomize ve çift kör olarak yapılan çalışmamıza, tendon transfer cerrahisi uygulanacak ASA I-III grubu 2-13 yaş arası, 40 olgu dahil edildi. Tüm çocuklar genel anestezi aldıktan sonra Grup I (n=20)'de operasyon sonunda alçı aşamasında hastalar uyandırılmadan ultrasonografi(USG) yardımıyla interskalen blok uygulandı. Grup II (n=20)'deki hastalara interskalen blok uygulanmadı. Eş değer miktarda serum fizyolojik verildi. Her iki gruptaki hastalara operasyon bitiminden 30 dakika önce 0.5mg/ml konsantrasyonunda morfin ile 0.01 mg/kg bolus doz ve kilit süresi 20 dakika olacak şekilde hasta kontrollü analjezi (HKA) başlandı.Postoperatif 48 saat izlenen hastaların; 1., 6., 12., 24., 36. ve 48. saatlerdeki Visual Analog Score(VAS) değerleri, Children's and Infant's Postoperative Pain Score(CHIPPS) değerleri, istenilen-verilen HKA analjezik miktarları, bulantı-kusma, idrar retansiyonu, motor blok, kaşıntı, hematom, sedasyon gibi yan etkiler ile ek analjezik ilaç kullanımları ve aile memnuniyetleri kaydedildi.İki grup arasında, demografik verilerde bir fark yoktu(p>0,05). İzlemdeki saatlerde VAS değerleri Grup II' de 1., 6., 12., 24., 36. ve 48. saatlerde istatiksel olarak anlamlı şekilde yüksekti(p0,05). Bu değerler Grup I' de daha düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
Interscalene block is one of the new techniques which is used for postoperative analgesia in children. Our study is planned for investigation of efficacy of interscalene block in treatment of postoperative pain of children in tendon transfer cases in upper extremity.40 patients between 2-13 ages in ASA I-III group in which tendon transfer surgery will be applied were included in our randomised and double blind study. After all the children in study have taken general anesthesia , in group I(n=20) after the operation before the cast was applied just about the children?s wake up interscalene block was performed by the help of ultrasonography. This block was not applied in children in group II by local anesthetics; instead same amount of serum physiologic was given.For all patients in both groups 30 minutes before the termination of the operation patient controlled analgesia (PCA) was started as morphine in 0,5 mg/ml concentration with 0,01 mg/kg bolus dose and 20 minutes lock out time.The patients were visited for 48 hours postoperatively and visual analogue scores (VAS), children?s and infant?s postoperative pain scores (CHIPPS), desired and given PCA analgesic amounts, side effects like nausea and vomitting, urinary retention, motor block, hematoma, sedation, pruritus and family satisfaction and additional analgesic drug usages in postoperative 1., 6., 12., 24., 36., 48., hours were recorded.Between 2 groups no difference was found in demographic data(p>0.05). There was a statistically significant difference in VAS scores between those groups(p0.05). Those scores were lower in group I.