Anesteziyologlar ve cerrahların iş stresi ve tükenmişlik sendromu açısından karşılaştırılması
Comparison of anesthesiologists and surgeons regarding occupational stress and burnout syndrome.
  1. Tez No: 260431
  2. Yazar: BİLGE ZEYNEP KARACAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA BANU AKINCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Çalışmamızın amacı Hacettepe Üniversitesi hastaneleri ameliyathanelerinde çalışan anesteziyologlar ile diğer cerrahi branş doktorlarını iş stresi ve tükenmişlik sendromu açısından karşılaştırmaktır. Üniversite etik kurul onayı alındıktan sonra ameliyathanede çalışan bütün öğretim üyesi ve araştırma görevlilerine toplantı günlerinde, toplantıda bulunmayan doktorlara ise ayrı ayrı anket formları dağıtıldı ve en geç iki gün içinde toplandı. Üç bölümden oluşan anket formunun birinci bölümünde demografik bilgiler ve tükenmişlik nedenleri ile ilgili sorular yer alırken, ikinci ve üçüncü bölümde ülkemizde etkinliği ve güvenilirliği kanıtlanmış olan; sırası ile Maslach Tükenmişlik ölçeği (MTÖ) ve İş Stresi Ölçeği kullanıldı. MTÖ skorlamasına göre anesteziyologlar ve cerrahların düşük duygusal tükenme ve yüksek kişisel başarı yaşadıkları belirlenmiştir. Anesteziyologların düşük duyarsızlaşma puanlarına karşılık cerrahların orta düzey duyarsızlaşma yaşadıkları görülmektedir. Anesteziyologlar ve cerrahların iş stresi ölçeğine göre karşılaştırılmasında benzer sonuçlar elde edilmiştir. Anesteziyologlar ve diğer cerrahi branş doktorlarının iş stresi açısından karşılaştırmasında uyarıcılığı yüksek, sorumluluğu fazla ancak kişiye çekici gelen iş stres düzeyi bazı yönleriyle verimliliği artırırken, bazı yönleriyle sağlığı tehdit edebilir' ifadesinde birleştikleri tespit edilmiştir.Sonuç olarak; aynı ameliyathanede çalışan anesteziyologlar ve cerrahların MTÖ'e göre duyarsızlaşma puanlarında anlamlı fark bulunmuştur. Cerrahlar anesteziyologlara göre daha fazla duyarsızlaşma yaşamaktadır. MTÖ'e göre anesteziyologlar ve cerrahların duygusal tükenme ve kişisel başarı puanları benzerdir. İş stresi ölçeğine göre anesteziyologlar ve cerrahlarda 'Uyarıcılığı yüksek, sorumluluğu fazla ancak kişiye çekici gelen iş stres düzeyi. Bazı yönleriyle verimliliği artırırken, bazı yönleriyle sağlığı tehdit edebilir' stres düzeyi belirlenmiştir.İş stresi ve Maslach tükenmişlik ölçeği sonuçlarının kurum yöneticileri tarafından değerlendirilmesi çalışanlar ve hizmet veren kurumun gelişmesi ve olumlu yönde değişmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare anesthesiologists with surgeons at Hacettepe University regarding occupational stres and burn out syndrome. After obtaining consent from the University?s ethical committee, a questionnaire was distributed to members of all branches working in the operating theatres including residents, associate professors and professors during their educational hours. Questionnaires were distributed separetely to those doctors who were absent during these educational hours. The forms were collected during the next 2 days. The questionnaire was composed of three parts of which the first part evaluated demographic information and reasons for burn out syndrome, the second and third part included the Maslach Scale for Burnout syndrome and the Occupational Stress Scale which are both widely accepted in our country. According to the Maslach Scale for Burn-out syndrome both anesthesiologists and surgeons had lower emotional exhaustion scores and higher personal success. In comparison to the low cynicism scores of anesthesiologists, surgeons were found to have moderate cynicism scores (p>0.05). Similar results were obtained when comparing anesthesiologists and surgeons with respect to the occupational stress scale. In the comparison of the two groups, it was found that both anesthesiologists and surgeons agreed with the statement `Occupational stres which is highly stimulating and requires a higher level of responsibility but is highly attractive may incresae productivity in some respect but may also be threatening to health?.As a result, siginificant difference in the development of cynicism was found between Anesthesiologists and surgeons when comparing with the Maslach Scale for Burn-out. In comparison to the low cynicism scores of anesthesiologists, surgeons were found to have moderate cynicism scores. According to the Maslach scale for Burnout, exhaustion and personal achievement scores were similar in both groups. According to the occupational stress scale stress which is `Increases productivity in some ways but is threatening to health in other ways? was found to be acceptable by both groups.Evaluation of occupational stres and Maslach scale for Burnout results by institution directors is important for improvement of staff and institutions for positive changes.