Alkol alımının bir göstergesi olan Etil glukuronid (EtG)' in ölüm sonrası göz içi sıvısında LC/MS yöntemi ile gösterilmesi
Demonstration of ethyl glucuronide (EtG) in the vitreous humor by the LC/MS method as a marker of alcohol use.
  1. Tez No: 260434
  2. Yazar: ALPER KETEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA TÜMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Alkol, Adli tıp bilimi içerisinde zamanla önemi gittikçe artan bir maddedir. Özellikle ölüm olaylarında alkol varlığının olup olmadığı hukukçular tarafından en sık sorulan sorular arasında yer almaktadır.Etil alkolün vücuda girişi sıklıkla oral yoldan olur. Ağızdan alınan alkolün %20'si mideden, geri kalan %80'i ince barsaklardan emilerek doğrudan kana geçer. Etil alkol %90 oranında karaciğerde metabolize olur. Asetaldehit ve asetata dönüşür. Alkol oranı, alkol alımı bittikten sonra kişinin metabolik hızına göre saatte 11-25 mg /dl oranında azalmaktadır. Etil alkol konsantrasyonunun belli zaman sonunda azalması ve tespit edilemez değerlere düşmesi nedeniyle, alkol alımının üzerinden uzun süre geçen olgularda kişinin alkol alıp almadığı tespit edilememektedir.Ölüm sonrası etil alkolün, mikrobiyal kontaminasyon ve fermantasyon ile oluşabildiği bilinmektedir. Ölüm sonrası oluşan eksojen alkol değeri, yapılan calışmalarda 30-100mg/dl arasında yer almaktadır. Ölçülen etil alkolün ölümden önceki döneme ait olup olmadığının tespit edilebilmesi adli bilimler sahasında çok uzun süredir çözülmeye çalışılan bir problemdir.Bu amaçla etil alkol metabolizmasının non oksidativ minör metobolitleri olan etil glukuronit (EtG), etil sülfat (EtS), yağ asiti etil esterleri (YAEE), fosfoditiletanol (PEth)'den faydanılmaktadır. EtG'nin yarılanma ömrünün uzun olması ve vücuttan atılımının, etil alkole oranla daha geç olması, analiz avantajı sağlamaktadır. 2002 yılından günümüze kadar olan EtG üzerine yapılmış çalışmalar kan, idrar, saç, kemik iliği gibi dokularda EtG'nin farmakokinetik durumunu ortaya koymuş, ancak özellikle ölüm sonrası anatomik lokalizasyonu nedeniyle yapısını iyi koruyan ve bunun yanı sıra kan ve idrar örneklerine ulaşılamayan vakalarda bile elde edilebilmesi nedeniyle önemli bir materyal olan göz içi sıvısında EtG'nin var olup olmadığını ve kan, idrar EtG konsantrasyonları ile ilişkisini gösteren bir çalışmaya rastlanmamıştır.Bu çalışmanın amacı alkol alımının bir göstergesi olan Etil glukuronit'in ölüm sonrası göz içi sıvısında LC/MS yöntemi ile gösterilmesi ve kan, idrar EtG düzeyleri ile kıyaslanmasıdır.Çalışmada Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesinde otopsisi yapılan 110 olgudan kan, idrar ve göz içi sıvısı alındı. Bu olgulardan yine aynı kurum içerisinde bulunan Kimya İhtisas Dairesi'nce yapılan rutin analizler sonucunda etil alkol varlığı tespit edilen 30 olgu çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen olguların göz içi sıvısı EtG düzeylerinin kantitatif ve kalitatif analizini yapıldı. Bu amaçla alınan kan, idrar ve göz içi sıvı örneklerinde EtG tespiti, yapılan bir anlaşma gereği ücreti karşılığı TÜBİTAK Ankara Test ve Analiz Laboratuarında (ATAL) LC/MS yöntemi ile analiz edildi.Örneklerin 21 (n:28) tanesinde göz içi sıvısında EtG ölçülebilir değerlerde bulundu. Göz içi sıvısında EtG,
Özet (Çeviri)
Alcohol is the substance whose importance is increasing gradually in Forensic medical science. Especially whether there is alcohol in deaths is one of the highly asked questions by lawyers.Ethyl alcohol?s access to body is generally by oral route. 20% of orally taken alcohol is absorbed from stomach and 80% from small intestine, and then it enters into blood directly. Ethyl alcohol metabolizes in liver with 90% rate. It changes to acetaldehyde and acetate. The rate of alcohol decreases 11-25 mg/dl per hour according to metabolic rate of the individual after completing the alcohol drinking. It can?t be determined whether the person has taken alcohol or not if a long time passes over the alcohol drinking because of the fact that the concentration of ethyl alcohol decreases in a certain time and reaches to undetectable values.It is known that ethyl alcohol after death may be constituted by microbial contamination and fermentation. Exogen alcohol value created after death is between the values of 3100mg/dl in studies. Trying to determine whether the measured ethyl alcohol belongs to period before death is a problem with which is tackled for a long time in forensic medicine.Ethyl glucuronide (EtG), ethyl sulfate (EtS), fatty acid ethyl esters (FAEEs), phosphatidyl ethanol (PEth) that are the non-oxidative minor metabolites of ethyl alcohol metabolism are utilized with this purpose. Half life of EtG is long and its egestion takes more time than the ethyl alcohol and this situation gives the advantage for analysis. Studies carried out from 2002 to today about EtG revealed the pharmacokinetic situation of EtG in tissues such as blood, urine, hair, bone marrow but it hasn?t come upon a study which shows the relation of EtG with blood, urine and EtG concentrations and whether there is EtG in aqueous humor which is an important material due to the fact that it protects its structure because of anatomic localization after death and it is acquired in circumstances where the samples of blood and urine can?t be reached.The aim of this study is to show Ethyl glucyronide (EtG) which is a sign for alcohol drinking with the method of LC/MS in aqueous humor after death and to compare with the level of blood, urine EtG.Blood, urine and aqueous humor were taken from 110 cases on which it was performed autopsy in Morgue Specialty Department of Forensic Medicine Institute Ankara Group Presidency. 30 of these cases were included in the study in which the existence of ethyl alcohol was determined following the routine analyses carried out by Chemical Specialty Department of the same institution. Quantitative and qualitative analyses of the aqueous humor EtG levels of included cases were made. With this purpose; EtG detection in samples of blood, urine and aqueous humor were analyzed with LC/MS method in Ankara Test and Analysis Laboratories of Scientific and Technological Research Institution of Turkey (TUBİTAK) for a certain sum in line of an agreement.EtG in aqueous humor in 21(n:28) cases of samples was found to have measurable value. EtG in aqueous humor was detected between the values of