Acil serviste santral venöz kateter uygulanımı ve komplikasyon oranları
Central venous catheterization and complication rates in emergency department
  1. Tez No: 260438
  2. Yazar: HAYRİ RAMADAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ÇETİNKAYA ŞARDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Her geçen gün santral venöz katetere (SVK) duyulan ihtiyaç artmakta ve buna paralel olarak SVK'ya bağlı komplikasyon sıklığı da artmaktadır. Bu çalışmada Hacettepe Üniversitesi Acil Servisi'ne Temmuz 2008-Temmuz 2009 tarihleri arasında başvuran ve SVK uygulanan 16 yaş üstü 236 hastada komplikasyon sıklığı ve bu komplikasyonların oluşmasını etkileyen faktörler araştırıldı. Bu prospektif çalışmada SVK'nın takılma endikasyonları ve endikasyonun aciliyeti (acil veya elektif), kateter yeri, kateter komplikasyonları (infeksiyon ve infeksiyon dışı), kateter takan kişi değişimi ve kateter takan ile asiste eden kişilerin infeksiyon kontrol önlemlerine uyumu incelendi. SVK'nın en sık hemodiyaliz ihtiyacı olan hastalara takıldığı gözlendi. En sık femoral kateter (FK) kullanıldı. İnfeksiyon dışı komplikasyon oranımız düşük (%11.4) bulundu. Bu oran FK'da en yüksek iken internal juguler kateterde (İJK) en düşük idi. Kateter ilişkili kan dolaşım infeksiyonu (KİKDİ) hızı 5/1000 kateter günü olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Today the necessity of central venous catheterization (CVC) is increasing and the frequency of the complications of this process is getting higher. In this study, the complication rates of CVC and the factors that affect these complications are evaluated in 236 patients who were older than 16 years old and admitted to Hacettepe University Emergency Department between July 2008 and July 2009. In this prospective study, indications of CVC, emergency of the indication (urgent or elective), place of the catheterization, complications of the catheterization (infectious or non infectious), switching of the person who was doing the process, the person doing the process and the assistant?s accordance of the infection control guidelines were investigated. It was observed that CVC was mostly applied on the patients who underwent hemodialysis. The femoral catheter was commonly used. The rate of non infectious complications was found to be lower (11.4%). This rate was found to be the highest in femoral catheter and the lowest in internal jugular catheter (IJC). Catheter related bloodstream infection (CRBSI) rate was 5/1000 catheter days.