Çocuklarda gastroösefageal reflü hastalığının tanısında ösefageal multikanal intraluminal impedans-pH monitorizasyonu ile gastroösefageal reflü sintigrafisinin karşılaştırılması
Comparison of multichannel impedance-pH monitoring with gastroesophageal reflux scintigraphy for the diagnosis of gastroesophageal reflux disease in children
  1. Tez No: 260437
  2. Yazar: NURAY USLU KIZILKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çocukluk çağında sık görülen gastroösefageal reflü genellikle fizyolojik bir olay olup, kendiliğinden düzelebildiği gibi, komplikasyonlara neden olduğunda gastroösefageal reflü hastalığı olarak adlandırılır. Hastalığın tanısı için ideal tanı yöntemi hala bilinmemektedir. Bu çalışmada ülkemizde çocuklarda reflü tanısında kolay ulaşıldığı için oldukça sık kullanılan gastroösefageal reflü sintigrafisi ile multikanal intraluminal impedans (Mİİ) ve pH monitorizasyonu arasındaki uyum araştırılmıştır. Testler arasında tanı koyma açısından uyum yanında sintigrafi ve Mİİ-pH kaydındaki reflüler de birebir karşılaştırılmıştır (kappa testi). Çalışmaya alınan ve eş zamanlı Mİİ-pH monitorizasyonu ile gastroösefageal reflü sintigrafisi uygulanan altı aydan büyük 75 hastadan 60'ının kayıtları uygun bulunarak değerlendirmeye alındı. Hastaların 34'ü erkek (%56,7), ortalama yaşları 8,7±3,7 yıl (2,5-17,3 yıl) idi. Bu hastaların 51'inde (%85) Mİİ+pH monitorizasyonu, 47'sinde (%78,3) gastroösefageal reflü sintigrafisi, 44'ünde (%73,3) Mİİ monitorizasyonu ve 34'ünde (%56,7) pH monitorizasyonu sonuçları reflü ile uyumlu bulundu. pH monitorizasyonu ile sintigrafi, Mİİ monitorizasyonu ile sintigrafi ve Mİİ+pH monitorizasyonu ile sintigrafi (sırasıyla kappa değerleri -0,118; -0,042; -0,105) arasında gastroösefageal reflü hastalığı tanısı koymada uyum olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Gastroesophageal reflux which is usually physiologic is common in childhood and defined as gastroesophageal reflux disease when causes complications. The ideal diagnostic method for this disease has not been identified yet. In this study we evaluated the agreement of multichannel intraluminal impedance (MII)-pH monitoring and gastroesophageal reflux scintigraphy which is used frequently in our country for the diagnosis of gastroesophageal reflux disease. Agreement between three tests for diagnosis of gastroesophageal reflux disease was evaluated as well as agreement of each reflux episode for gastroesophageal reflux scintigraphy and Mİİ+pH monitoring with kappa test. Seventy-five patients older than 6 months were evaluated by MII-pH monitoring and during the measurement they underwent 1 hour gastroesophageal reflux scintigraphy, and sufficient data was obtained from 60 patients. Thirty-four (56.7%) of them were male and mean age was 8.7±3.7 years (2.5-17.3 years). Gastroesophageal reflux was diagnosed in 51 (85%), 47 (78.3%), 44 (73.3%), and 34 (57.7%) patients by MII+pH monitoring, scintigraphy, MII monitoring and pH monitoring, respectively. No agreement was found between pH monitoring and scintigraphy, MII monitoring and scintigraphy, MII+pH monitoring and scintigraphy for diagnosis of GORD (kappa values are -0,118; -0,042; -0,105 respectively).