Aşı öncesi dönemde invaziv pnömokoklar: Serotip dağılımı ve penisilin-makrolit direncinin moleküler düzeyde belirlenmesi
  1. Tez No: 260439
  2. Yazar: HATİCE ULUDAĞ ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGEN KÖSEOĞLU ESER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Pnömokokal hastalıklar aşı ile önlenebilir çocuk ölümleri arasında birinci sırada yer alan nedenlerdendir. Pnömokokal aşılar Türkiye'de çocukluk çağı ulusal immünizasyon programı içinde yeni yer almakta olan rutin kullanımdaki aşılardan biridir. Pnömokokal izolatların etkin bir şekilde sürveyansının yapılması, Türk çocuklarında pnömokokal aşıların gerekliliğinin değerlendirilmesine yardımcı olacaktır. Streptococcus pneumoniae'da antimikrobiyal direnç, dirençli pnömokokal izolatlar ile ortaya çıkan enfeksiyonların tedavisinde başarısızlığının arttığını gösteren birçok bildirim nedeniyle yakın zamanda artan bir sorun olarak ortaya çıkmaya başlamıştır.Bu çalışmada ulusal aşı programına dahil edilen 7 valanlı konjuge aşı öncesi dönemde, 1996-2008 yılları arasında, H.Ü.T.F'de erişkin ve çocuk hastalardan izole edilen invaziv S. pneumoniae izolatlarının antimikrobiyal duyarlılıkları ve serotip dağılımı değerlendirilmiştir.Duyarlılık testleri CLSI buyyon mikrodilüsyon yöntemi kullanılarak penisilin (PEN), seftriakson (CRO), levofloksasin (LEV), eritromisin (EM), klindamisin (CD) ve vankomisin (VAN) olmak üzere 6 farklı antimikrobiyal ilaç için yapılmıştır. İzolatların serotipleri özgül antiserumlar kullanılarak kapsül şişme reaksiyonu ile bulunmuştur.Toplam 182 invaziv pnömokok izolatı çalışılmaya alınmıştır. Bu izolatların 59'u çocuk, 123'ü ise erişkin olgulardan izole edilmiştir. Bunların 32'si BOS, 150'si kan izolatıdır.182 izolatın 16 (%50)'sında penisilin direnci (MİK?2 µg/ml) bulunmuştur. Levofloksasine %1 oranında direnç bulunurken, seftriakson ve vankomisine karşı direnç saptanmamıştır.23 izolatta EM (MİK?0.5 µg/ml) direnci saptanmıştır (%12.6). Bu suşların 11'i hem EM hem de CD'e dirençli. 4 izolat ise çok ilaca direnç paterni göstermiştir.Pediatrik yaş grubunda 17 farklı serotip bulunurken bunların 8'i, erişkin yaş grubunda ise 21 farklı serotip varken bunların 7'si tiplendirilememiştir. Her iki yaş grubunda da en sık oranda görülen serotipler 6, 3, 23, 9, 8 ve 5'tir. Yedi ve 13 valanlı aşının kapsama oranı çocuklarda %44.1, %66.1, erişkin yaş grubunda ise %39.8, %71.5'tir.S. pneumoniae özellikle çocuklarda menejit ve bakteriyemiye neden olan önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. KPA-7 Türkiye'de 2008 Kasım ayında lisans almış bir aşıdır. Aşı öncesi dönemdeki invaziv pnömokok izolatlarını kapsayacak şekilde yapılan bu çalışma, KPA-7'nin etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla aşı sonrası dönemde yapılacak çalışmalara kaynak oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Pneumococcal diseases are the leading vaccine preventable cause of childhood deaths. Pneumococcal vaccines are newly in routine use as part of the national immunization program for children in Turkey. Effective surveillance of pneumococcal isolates can assist in evaluating the necessity of pneumococcal vaccines in Turkish children. Antimicrobial resistance in Streptococcus pneumoniae has been a matter of growing concern in recent years due to increasing numbers of reports on the failures of treatment of infections caused by resistant pneumococcal isolates.The present study evaluated the antimicrobial susceptibilities and serotype distribution of invasive Streptococcus pneumoniae (SP) isolates identified from patients admitted to Hacettepe Hospitals before the introduction of heptavalent pneumococcal conjugate vaccine (PCV-7) in Turkey between 1996 and 2008.Invasive SP clinical isolates were collected from children and adults in Hacettepe Hospitals, Ankara. Susceptibilities of all isolates were determined by CLSI broth microdilution testing for six antimicrobial agents; penicilin (PEN), ceftriaxone (CRO), levofloxacin (LEV), erythromycin (EM), clindamycin (CD) and vancomycin (VAN). Serotyping was performed by Quellung reaction with specific antisera for SP.Of the 182 non-duplicated invasive pneumococcal isolates, 59 were isolated from children and 123 from adults. Of these, 32 were cerebrospinal fluid and 150 were blood isolates. Of the total 182 strains 16 (50%) were resistant to penicillin (MIC ?2 µg/ml). Resistance to ceftriaxone, levofloxacin was 0 % and 2 %, respectively. Resistance was not found against vancomycin.Twenty three (12.6 %) isolates revealed resistance to EM (MICs ?0.5 ? g/ml), of these 11 were resistant to both EM and CD. Four (2 %) of invasive SP isolates showed a multi-drug resistance pattern.In the paediatric age group, 17 different serotypes were recognized, while eight strains were non-typeable (NT). In the adult group, 21 different serotypes were observed, with 7 NTs. The most frequent serogroups in both age groups were 6, 3, 23, 9, 8 and 5. The potential coverage of 7- and 13-valent pneumococcal conjugate vaccine were 44.1%, 66.1% in children and 39.8%, 71.5% in adults, respectively.S. pneumoniae is the leading cause of morbidity and mortality worldwide, especially in children presenting with meningitis and bacteraemia. PCV-7 was licensed for use in Turkey in November, 2008. As surveillance data before PCV-7 vaccination are insufficient, this study may provide an important baseline to assess the potential changes in the epidemiology of IPD after PCV-7 introduction in Turkey. In addition, widespread vaccination programme may contribute to decrease the high penicillin and macrolide resistance patterns which are caused by the selective pressure resulting from misuse of antibiotics against invasive pneumococci.