Kemal Özer'in hayatı, edebî kişiliği ve eserleri üzerine bir araştırma
A study on the life, literary craftsmanship and works of Kemal Özer
  1. Tez No: 260456
  2. Yazar: ABDURRAHMAN KOLCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN ERBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 658
Özet
Bu çalışmada, Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının önde gelen edebiyatçılarından biri olan Kemal Özer'in hayatı, edebî kişiliği ve eserleri ele alınmaktadır.Bu çalışmada, öncelikli olarak Özer'in hayatı ile ilgili bilgiler en ince ayrıntısına kadar verilmekte, edebiyatla ilgili görüşleri değerlendirilmektedir. Çalışmanın asıl kısmını ise Özer'in şiiri oluşturmaktadır. Özer'in ortaya koyduğu edebî birikimin incelenmesi bu çalışmanın kapsamı dâhilindedir
Özet (Çeviri)
In this study, the life, literary craftsmanship and works of Kemal Özer, one of the leading figures in Turkish literature in the Republic Period, are discussed.Detailed information about Özer?s life is given and his views relating literature are evaluated primarily in the study. The main part of the study covers Özer?s poetry. The evaluation of Özer?s literary accumulation is also within the scope of this study.