7 - 19 yaş aile eğitim programının aile tutumlarına etkisi
The effect of 7-19 age family education programme on family attitudes
- Tez No: 486457
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE ZEKAVET KABASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada, 7-19 Yaş Aile Eğitiminin Aile tutumlarına nasıl biri etkisi olduğuyla ilgili bir çalışmadır. Bu çalışma da İzmir Aliağa ilçesinde bulunan Namık Kemal İlkokulunda 2015-2016 eğitim öğretim yılı içerisinde yapılmıştır. Araştırmada deney ve kontrol grubuna uygulanan ön test-son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma kapsamında deney grubunda yer alan gönüllü öğrenci velilerine 8 hafta, haftada 3 saat süresince 7-19 Yaş Aile Eğitim Programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise eğitim verilmemiştir. Bu araştırmanın amacı, 7-19 yaş aile eğitim programı gelişim dönemleri, iletişim kurmak, birlikte büyümek, aile tutumları, riski yönetmek, olumlu davranış kazandırma, uzlaşabilmek ve geleceği planlamak oturumlarının yer aldığı sekiş oturumdan oluşan bir programdır. Araştırma da programın hem aile tutumlarına etkisi hem de programın etkililiği ölçülmeye çalışılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Bulut (1990) tarafından Türkçe uyarlama, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış olan“Aile Değerlendirme Ölçeği”, Le Comple, Özer ve Küçük (1978), Türkçe uyarlaması ve geçerlilik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış olan“Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutumu Ölçeği”, araştırmacı tarafından hazırlanıp, 10 uzman görüşü alınarak yeniden düzenlenen“Soru Listesi”ve bazı değişkenler hakkında bilgi toplanması amacıyla yine araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Deneme ve kontrol grubunun ön test ve son testleri arasında anlamlı fark olup olmadığı Wilcoxon işaretli Sıralar Testi ile deneme ve kontrol grubu puanları arasındaki farkın anlamlılığı için Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda 7-19 Yaş Aile Eğitim Programının deney grubunda yer alan deneklerin eğitim sonunda Aşırı koruyucu annelikte, ev kadınlığı rolünü reddetme, geçimsizlik, artık boyut ya da sıkı disiplin, problem çözme, iletişim, roller, gereken ilgiyi gösterme, davranış kontrolü, genel işlevler anlamlı bir fark olduğu ortaya çıkmaktadır. Deney grubu ön test son test puanlar karşılaştırmasında demokratik tutum ve eşitlik tanıma, duygusal tepki alt ölçeklerinde anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Kontrol grubunda yer alan deneklerin Aşırı koruyucu annelikte, ev kadınlığı rolünü reddetme, geçimsizlik, demokratik tutum ve eşitlik tanıma, artık boyut ya da sıkı disiplin, problem çözme, roller, gereken ilgiyi gösterme, davranış kontrolü, anlamlı ön test son test puan karşılaştırmasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ancak iletişim ve genel işlevler alt ölçeklerinde anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this search, 7-19 Aged Family Education Family Attitude, family relationship have been examined. Ths Search realized at primary school which connected to Ministry of Education in 2015 – 2016 education year. In the search pretest and final test control groupwith half experimental figure has been used. Within search in the experiment group 7 -19 Age Education Programme has been applied to volunteer parents 8 weeks, 3 hours in a week. The aim of the searc is about a programme which taking part in having session 7 – 19 Age Family Education Programme evulution terms, communicate, growing together, family attitude, direct risk, having positive behaviour, can compormise, both family attitude effect an programme effectiveness was tried. As a data collectioning, studies on“Aile Değerlendirme Ölçeği”Turkish version valitidy and reliabity of Bulut (1990), studies on“Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutumu Ölçeği”Turkish version valitidy and reliabity of Le Comple, Özer and Küçük (1978) has been prepared by searcher. For the aim of collecting information“Soru Listesié was reorganized by taking 10 expert opinions and ”Kişisel Bilgi Formu" was used by searcher. The Mann Whitney U test was used to determine the difference between the Wilcoxon signed rank test and control group scores for whether there was a significant difference between the test and control groups of the test and control groups. At the end of the research, the subjects in the experimental group of the 7 -19 Aged Family Education Programme were found have overprotected mother hood, rejection of housewife role, incompatibity, residual dimension or high discipline, problem solving, communication, rolles significant difference has came out. The comparision of pretest and final test of experiment group. There was no significant difference in their emotional reaction, democratic attitude and equality. It wasn't found that test subjects in the control group had a significant difference in overprotected motherhood, refusşng of housewife's role, incompatibity, democratic, residual dimension or discipline, problem solving. However a significant difference was found in communication and general functions subscales.