Kemal Özer'in şiirlerinin incelenmesi
An analysis of Kemal Özer's poems
  1. Tez No: 433884
  2. Yazar: ELİF ÖKSÜZ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ELİUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
Kemal Özer edebi hayatına öykü ile başlar, ancak daha sonra şiire yönelir. İkinci Yeni etkisiyle yazmaya başladığı şiirlerini 1970'lerde toplumcu çizginin etkisiyle kurar. Şair, bu dönemde yaşanan sosyal, siyasi olayları kendi bakış açısı temelinde insanın/insanlığın duygu ve düşünceleri bağlamında metinlerine taşır. Sanatçının duygu ve düşünce evreninin, yaşadığı dönemin tanıklığının onun edebi diline; şiirlerinin konu ve tema düzlemine yansıma biçimlerinin tespiti ile tahlilinin amaçlandığı çalışmada şiirler eklektik yöntemle incelendi. Bu bağlamda tek bir kuram ile sınırlanmayan tezin ilk bölümü, sanatkarın Hayatı-Yazın Yaşamı-Eserleri şeklinde oluşturuldu. İkinci Bölüm'de Özer'in şiirleri emek, tükeniş (siyasal darbeden bireysel tükenişe), ölüm ve aşk temaları bakımından tahlil edildi. Üçüncü Bölüm'de Kemal Özer'in şiir kitapları yapı bakımından incelendi. Dördüncü Bölüm ise Dil ve Üslup başlığı altında değerlendirildi. Çalışmada söz konusu bölümün ya da incelenen şiirin gerekli kıldığı yöntemler kullanıldı. İncelemenin merkezinde Kemal Özer'in şiirleri yer aldığı için bu tür dışındaki eserler incelemede esas alınmadı.
Özet (Çeviri)
Kemal Özer began his literary life with narrative, and later turned to poetry. Under the influence of the 'Ikinci Yeni' (Second New), in 1970's he started writing poetry influenced by the socialist line. In his works, the poet expressed the social and political events, which took place in the society at that time, from his own point of view, in the context of a human/humanity's feelings and thoughts. The research work aims to identify and analyze the types of reflection of the universe of author's emotion and thought, and the witness of the period, on the author's literary language, and the theme and subject plane of his poems; and the poems have been examined with the eclectic method in the research work. In this context, the thesis is not limited to a single theory. The first chapter was structured in the sequence: the author's Biography-Literary Life-Literary Works. In the second chapter, Özer's poems were analyzed in terms of the themes of labor, exhaustion (from political coup to individual exhaustion), death, and love. In the third chapter, Özer's poetry books were analyzed in terms of structure. The fourth chapter contains the evaluation under the title of Language and Style. In the research work, different methods were used, according to the relevant chapter or the analyzed poem. Because the thesis was centered on Kemal Özer's poems, literary works of other genres were not taken as basis in the thesis.