Tavşanlarda deneysel olarak oluşturulan propofol infüzyon sendromuna (PRİS) L-karnitin tedavisinin etkileri
The effects of l-carnitine therapy on experimentally performed propofol infusion syndrome (PRİS)in rabbits.
  1. Tez No: 260455
  2. Yazar: ÖMER SAVAŞ YILBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA BANU AKINCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada; propofolün uzun süre ve yüksek dozda infüzyonuna bağlı vücutta artan lipid yükünün karnitin eksikliğine neden olabileceği ve erken dönemde uygulanan karnitin tedavisinin propofol infüzyon sendromunu önleyebileceği veya geciktirebileceği hipotezinden yola çıkarak; tavşanlarda deneysel olarak oluşturulan propofol infüzyon sendromuna, tedavi amaçlı olarak verilen ve daha önce propofol infüzyon sendromundaki etkileri hiç araştırılmamış olan karnitinin etkilerinin incelenmesini amaçladık.Çalışmada etik kurul onayı alındıktan sonra; 20 adet 2500-3500 gr ağırlığında, 3-4 aylık, sağlıklı, erkek, beyaz Yeni Zelanda cinsi tavşan kullanıldı. Trakeostomi açılması, monitorizasyon, kulak arter ve venlerinin kateterizasyonu, mesane kateterizasyonunu içeren hazırlık aşamasından ve çalışmadaki biyokimyasal ve metabolik parametreler için bazal kanlar alındıktan sonra tavşanlar her grupta 5 adet tavşan olacak şekilde randomize olarak 4 gruba (Grup P, Grup PK, Grup S, Grup SK) ayrıldı. Grup P'deki hayvanlara sedasyon amacıyla 20 mg/kg/saat dozunda propofol infüzyonu, Grup PK'daki hayvanlara 20 mg/kg/saat dozunda propofol infüzyonu ve eş zamanlı olarak 100 mg/kg L-karnitin infüzyonu, Grup S'deki hayvanlara sedasyon amacıyla sevofluran, Grup SK'deki hayvanlara ise sevofluran ile birlikte L-karnitin infüzyonu uygulandı. Çalışmadaki tüm hayvanların sedasyonun seviyesi her 30 dakikada bir değerlendirildi. BİS değeri, klinik veya vital bulgulara göre propofol infüzyon hızı ve sevofluran'ın yüzdesi değiştirildi. Tüm hayvanlarda arteriyel kan gazı analizi 2 saat, elektrolit ve metabolik parametreler ise 12 saat arayla tekrar edildi. 24 saatin sonunda hala yaşayan hayvanlara; yüksek doz (60 mg/kg) ketamin hidroklorür ile ötenazi yapıldı. Veriler Kolmogorov-Smirnov, tek yönlü varyans analizi, t-testi, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U, eşleştirilmiş t-testi, Wilcoxon ve ki-kare testleri kullanılarak karşılaştırıldı ve p0,05). Bununla birlikte ölüm veya ötenazi öncesinde amilaz değerlerinin Grup P'de Grup S ve Grup SK'ne göre daha yüksek, miyoglobulin değerlerinin Grup P'de Grup S, Grup SK ve Grup PK'ne göre daha yüksek olduğu, Grup P ve Grup PK'nin kolesterol değerlerinin 12. saat ve ölüm veya ötenazi öncesinde Grup S ve Grup SK'ne göre daha yüksek olduğu, 12.
Özet (Çeviri)
In this study; setting out from the hypothesis of increased lipid mass in the body secondary to long term and high doses of propofol infusion may cause carnitine deficiency and carnitine replacement in the early period may cause or delay propofol infusion syndrome; we aimed to investigate the effects of carnitine, given for treatment purposes and have not been analyzed before, in experimentally performed propofol infusion syndrome in rabbits.Following ethical committee approval; 2500-3500 grams weight, 3-4 months-old, healthy, male, white 20 New Zelland rabbits were included in the study. After the preparation period including tracheostomy, monitorization, catheterization of the ear arteries and veins and urinary vesical; basal blood samples for biochemical and metabolic parameters included in the study were taken and rabbits were divided into 4 groups, 5 rabbits in each, randomly (Group P, Group PC, Group S, Group SC). For sedation 20 mg/kg/h propofol infusion was given to Group P, 20 mg/kg/h propofol and 100 mg/kg L-carnitine infusions were given simultaneously to Group PC, sevoflurane for sedation was given to Group S, sevoflurane and L-carnitine infusion were given simultaneously to Group SC. Sedation score of all rabbits was evaluated each 30 minutes. Propofol infusion rate and percentage of sevoflurane was changed according to BIS value, clinical and vital signs. Every 2 hours arterial blood gases analysis and every 12 hours electrolytes and metabolic parameters were repeated. Euthanasia with high doses (60 mg/kg) of ketamin is performed for rabbits who were alive at the end of 24 hours. The data was compared using Kolmogorov-Smirnov test, one way Anova test, t-test, Kruskal-Wallis analysis, Mann-Whitney U test, paired samples t-test, Wilcoxon test and chi-square test and p0,05).