8 - 11 yaş grubundaki okul çağı çocuklarının nazometrik norm değerlerinin belirlenmesi
Identification of nasometric norm values of school age children between the age of 8 and 11
- Tez No: 260496
- Danışmanlar: PROF. DR. S. SEYHUN TOPBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapistliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Nazal konuşma şekli konuşmanın algılanmasını etkileyen unsurlardan birisidir. Medikal tedavi yöntemleriyle ve/veya konuşma terapisiyle bu unsurun norm değerlerine yaklaştırılması olanaklıdır. Bunun için de o toplumun norm değerlerinin saptanması gerekmektedir.Bu çalışmanın amacı; 8 - 11 yaş grubundaki okul çağı çocuklarının nazometre kullanılarak nazal norm değerlerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda nazometre ile kullanılması için geliştirilen okuma metinlerinin geçerlik ve güvenirlikleri sınanmasında Nazometrik puanlar ile yaş arasında bir ilişki var mıdır; Nazometrik puanlar ile cinsiyet arasında bir ilişki var mıdır; Nazometrik puanlar ile ekonomik gelir seviyesi arasında bir ilişki var mıdır sorularına da yanıt aranmaktadır.Çalışmaya toplam 129 çocuk katılmıştır. Her üç okuma metnini (Sabah Sürprizi Okuma Metni, Gökkuşağı Okuma Metni, M-N Cümleler Okuma Metni) de okuyan katılımcıların 57'si kız, 72'si erkek çocuğudur. Katılımcılar 96-107, 108-119, 120-131 ve 132+ yaş gruplarına ayrılmışlardır. 96-107 yaş grubunda 11 kız, 12 erkek çocuğu bulunmaktadır. 108-119 yaş grubunda 17 kız, 19 erkek çocuğu bulunmaktadır. 120-131 yaş grubunda 12 kız, 24 erkek çocuğu bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the factors that affects the comprehention of the speech is nasal speech. It is possible to close up the norm values with medical treatment techniques and/or with speech therapy. For this, it is obvious that the norm values of the society must be determined.The aim of this study, is to determine the nasal norm values of the school aged children, aged between 8-11 with using nasometer. Based on this purpose, the research questions are, is there any correlation between nasometric values and age ın the reliability and validity analyses of the texts that developed for using with nasometer, is there any correlation between nasometric values and gender, and is there any correlation between nasometric values and economical status.There are (57 girls and 72 boys) 129 children participated in the study. Participants read three of the texts (morning surprise passage, rainbow reading passage, M-N sentences reading passage). Participants are divided in to four age groups. These groups are, 96-107, 108-119, 120-131 and 132+.