6-12 yaş epilepsili çocuğa sahip ailelerin hastalığa ilişkin bilgi, uygulama ve yaşadıkları güçlüklerin belirlenmesi
Determination of knowledge, practices and difficulties of families with 6-12 years old epileptic children
  1. Tez No: 58905
  2. Yazar: HACER KOBYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜN PLATİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Araştırma, 6-12 yaş çocuğa sahip ailelerin, çocuğun hastalığına ilişkin bilgi, uygulama ile yaşadıkları güçlükleri ve okul çağı epilepsili çocuk ile epilepsili olmayan çocuğun günlük aktivitelerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma, Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Pediatri polikliniği ve Ticaret İlkokulunda yapılmıştır. Polikliniğe başvuran 6-12 yaş grubundaki epilepsili çocuklar ile Ticaret İlkokuluna 1995-1996 yılında kayıtlı olan çocuklar araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Örnekleme epilepsili çocuklardan toplam 75 'i epilepsili olmayan okul çocuklarından ise 50 çocuk alınmıştır. Araştırmada, epilepsili okul çocuğuna sahip ailelerin çocuğun hastalığına ilişkin bilgi, uygulama ve yaşadıkları güçlükleri belirlemek için (Ek-1) görüşme formu hazırlanılmıştır. Görüşme formunda ailelere ve çocuğa yönelik genel tanıtıcı bilgilerin yanında ebeveynlerin çocuğun hastalığına ilişkin bilgi, uygulama ve yaşadıkları güçlüklere yönelik sorular bulunmaktadır (Ek-1). Yine araştırmada epilepsili olmayan ve epilepsili okul çocuğunun günlük aktivitelerini belirlemek için ekte verilen görüşme formları kullanılmıştır (Ek-2 ve Ek-3). Araştırmadan elde edilen veriler benzer ifadelere göre gamlandırılarak yüzdelik hesapları ve iki yüzde arasında farkın önemlilik kontrol testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda ebeveynlerin % 46.6 sının epilepsinin beyinle ilgili bir hastalık olduğunu bildiği ve % 52.0'sinin hastalığın tedavisi için çocuklarını doktor ve hocaya aynı anda götürdükleri görülmüştür. Ebeveynlerin % 82.3 'ünün tedavide kullanılan ilaçların etkisini bildikleri ancak % 69.3 'ünün düzenli ilaç kullanmadıkları belirlenmiştir. Ebeveynlerin % 58.7'sinin çocuklarının nöbetinin ne zaman başlayacağını anlamadıkları ve % 85. 3 'ünün ise çocukları nöbet geçirirken öleceğinden korktukları saptanmıştır. Aynı zamanda ebeveynlerin % 44.0'ünün nöbet sırasında çocuklarına zarar verebilecek uygulamalarda bulundukları da belirlenmiştir. Ebeveynlerin % 92.0'sinin çocuklarının hastalığından dolayı endişe yaşadıktan ve hastalıkla baş edebilmeleri için (% 60.9) hastalık konusunda bilgilendirilmek istedikleri saptanmıştır. Okula giden 61 epileptik çocuğun % 4 1.3 'ünün hastalık ve kontrollerden dolayı okula devamsız olduğu ve % 26.2'sinin okulda nöbet geçirdiği görülmüştür. Epilepsili çocukların % 50.8'inin okul başarılarının etkilendiği belirlenmiştir. Epilepsili okul çocuğu oyun özellikleri, boş zamanını değerlendirme, ev işlerine yardım etme ve gezmeye gitme gibi konularda epilepsili olmayan okul çocuğuna göre farklı olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Epilepsi, okul çocuğu, aile, bilgi, sorunlar iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research was planned to identity the problems of parents, who have epileptic children between 6-12 ages, facing because of their lack of knowledge about the illness. The research was carried out on the epileptic children between 6-12 ages who applied to KTÜ Farabi Hospital, Pediatry Polyclinic and the 1995-1996 term students of Ticaret Primary School Polyclinic. 75 epileptic children and 50 healthy school children were taken as sample. In this research, Interview Forms (Appendix 1) were used to identify the problems of the parents who have epileptic children. In this interview form, the questions consisted of general informative knowledge about the parents and the child, and dealing with the problems related with the illness (Appendix 1). There were also questions to identify the daily activities of the epileptic and the healthy school children, (Appendix 1 and Appendix 2). The results of the research were evaluated by grouping the similar statements and taking their percentage and then importance control tests are used. When the results of the research were evaluated, it was understood that, 46.6 % of the parents of epileptic children know that epilepsy is an illness related with brain, and 52.0 % of them go to doctor and hodja at the same time for the treatment of the illness of their children. 82.3 % of the parents know the effects of the drugs used in treatment, however, 69.3 % of the parents do not use medication regularly. It was also found out that 58.7 % of the parents do not understand when the seizure of the child will start and 85.3 % are afraid that their child will die during the seizures, 44.0 % of the parents use methods that can hurt the child. At the end of the research, it was found out that 41.3 % of the 61 epileptic school children do not regularly attend to classes because of the illness and the controls related with the illness and 26.2 % of them have seizure at school. Besides, the school success of 50.8 of the epileptic children is (negatively) affected. Epileptic school child was different from healthy school child at many aspects, for example, spare time activities, helping parents at home and visiting friends. KEY WORDS: Epilepsy, school-child, parent, knowledge, problems