ART sikluslarında polikistik over sendromu ve hepatosit büyüme faktörü düzeyleri
Hepatocyte growth factor in polycystic ovary syndrome during controlled ovarian hyperstimulation
  1. Tez No: 260515
  2. Yazar: NUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLEKLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: Hepatosit büyüme faktörü (HGF) mitogenez, anjiyogenez ve follikülogenez gibi birçok fizyolojik olayı düzenlemektedir. Folliküler sıvıda HGF konsantrasyonunun oosit maturasyonu ile ilişkili olduğu bildirilmiştir. Biz de bu çalışma ile kontrollü ovaryan hiperstimulasyon sikluslarında PCOS'lu hastalarla normal over yapısına sahip olan hastaların folliküler sıvı HGF düzeyleriyle oosit ve embriyo kalitelerini karşılaştırmayı amaçlamaktayız.YÖNTEM: Kontrollü over stimulasyonu uygulanan 21 tanesi PCOS ve 38 tanesi kontrol olmak üzere 59 hastadan toplam 168 follikül sıvısı ve oosit değerlendirildi. Ayrıca insan koryonik gonadotropin (hCG) uygulama ve oosit toplama (OPU) günü alınan serum örneklerinde HGF ve androjen düzeyleri ölçüldü. Follikül sıvıları HGF düzeyleri ELİSA'yla ve granüloza hücrelerinde HGF reseptörü (c-MET) mRNA ekspresyon düzeyleri gerçek zamanlı PCR ile tespit edildi.BULGULAR: Bazal serum androjen düzeyleri PCOS'da anlamlı yüksek bulundu. Serum HGF düzeylerinin PCOS grubunda OPU gününde hCG gününe göre ortalama 2.74 kat arttığı saptandı. Kontrol grubunda ise bu artış ortalama 2.18 kat bulundu. hCG ve OPU günü E2 ve androjen düzeyleri PCOS grubunda anlamlı yüksek bulundu. Folliküler sıvı ortalama HGF düzeyleri aynı gün alınan serum HGF düzeylerinden yaklaşık 86 kat fazla tesbit edildi. Fertilize olmuş oositlerin (2PN) folliküler sıvı ortalama c-MET ekspresyon düzeyleri fertilize olmayanlara göre belirgin yüksek saptandı (p:0.034). Kontrol grubunda follikül sıvısı ortalama HGF düzeyleri Grade 1 embriyo gelişen folliküllerde, Grade 2-4 embriyo gelişen folliküllerdeki düzeylerine göre anlamlı yüksek bulundu (p:0.03).SONUÇ: Serum HGF düzeylerinin OPU gününde hCG gününün iki katına çıkması, HGF sentezinin artışında LH'ın rolü olduğunu düşündürmektedir. Grade 1 embriyolarda daha yüksek bulunan follikül sıvısı HGF düzeyleri, HGF ile insan embriyo kalitesi arasında ilişki olduğunu göstermektedir. Fertilize olan oositlerde c-MET mRNA ekspresyon düzeylerinin belirgin yüksek olması, HGF'nin diğer bilinen sitokin sistemleri ile birlikte fertilizasyon başarısında rol oynayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Hepatocyte growth factor (HGF) regulates many physiological responses such as mitogenesis, angiogenesis and folliculogenesis. A relation between the concentrations of HGF in follicular fluid and oocyte maturation has been reported. We aimed to evaluate levels of HGF in follicular fluid in respect to the quality of oocyte and embryo in patients with PCOS and normal ovary during controlled ovarian hyperstimulation cycles.METHODS: Total 168 follicular fluid samples and their oocytes from 59 patients (21 PCOS and 38 control) undergoing IVF treatment were evaluated. The levels of serum HGF and androgens were measured on the day of human chorionic gonadotropin (hCG) administration and oocyte retrieval (OPU). The levels of follicular fluid HGF were measured by ELISA and mRNA expression of HGF receptor (c-MET) was detected by real-time PCR.RESULTS: The basal levels of serum androgens were higher in PCOS patients comparing to controls. Levels of serum HGF on the day of OPU were showed a 2.74 fold increase in PCOS group compared to the day of hCG, whereas 2.18 fold in control group. On the day of hCG and OPU, mean E2 and androgen levels were higher in PCOS group. Follicular fluid samples contained 86 fold higher amounts of HGF compared with those of serum. Fertilized oocytes (2PN) had significantly higher c-MET expression levels in follicular fluid than those of oocytes that failed to fertilize (p:0.034). The mean HGF levels in the follicular fluid was higher in Grade 1 embryos than Grade 2-4?s (p:0.03).CONCLUSION: Doubling of serum HGF levels on the day of OPU compared to the day of hCG suggest that LH may have a role in HGF synthesis. Higher HGF levels in follicular fluid of grade I embryos were shown a relation between HGF and quality of embryo in human. Significantly higher c-MET mRNA expression levels in fertilized oocytes suggest that HGF might play a role with the other known cytokines systems, in the fertilization success.