İmidacloprid'in merkezi sinir sistemi ve karaciğer üzerine akut ve subkronik etkilerinin biyokimyasal ve moleküler biyoloji teknikleri ile araştırılması
İnvestigation of acute and subchronic effects of imidacloprid on central nervous system and liver by using biochemical and molecular biologu techniques.
- Tez No: 260523
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İmidacloprid insektlere olan yüksek afinitesi sebebiyle tarımsal pestlere ve evcil hayvanlarda da pire infestasyonlarına karşı yaygın olarak kullanılan bir neonikotinoid insektisittir. Bu çalışmada, imidaclopridin sinir sistemi ve karaciğer dokusu üzerine potansiyel akut ve subkronik toksik etkileri oksidatif-antioksidatif olaylar ve yangısal sistem analizleri ile ratlarda incelendi. Wistar cinsi dişi ratlar kontrol ve imidacloprid grubu olacak şekilde rastgele iki gruba ayrıldı (n=10 rat/grup). Fizyolojik tuzlu su içinde çözdürülmüş imidacloprid (10 µM) intravenöz olarak verildikten iki saat sonra hayvanlar sakrifiye edilerek karaciğer ve beyin dokuları alındı. Çalışmada nitrik oksit (NO), malondialdehit (MDA), ksantin oksidaz (XO), myeloperoksidaz (MPO), katalaz (CAT), süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve glutatyon (GSH) analizleri spektrofotometrik yöntemle yapıldı. Sitokin ve nitrik oksit sentetaz (NOS) ekpresyon analizlerinde gerçek zamanlı PCR yöntemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Imidacloprid is a neonicotinoid insecticide and has been extensively used as a crop pest and pet flea control programme because of its high affinity to insects. In the present study, potential acute and subchronic neuro and liver toxic effects of imidacloprid were analyzed in rats using antioxidant?oxidant and inflammatory system. In the study female Wistar rats were allocated randomly into 2 groups as control and imidacloprid treated group (n =10 rat/group). After intravenously administration of 10 µM imidacloprid which dissolved in saline, the rats were sacrificed; liver and brains were surgically removed. Nitric oxide (NO), malondialdehyde (MDA), xanthine oxidase (XO), myeloperoxidase (MPO), the antioxidant enzymes such as superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GSH-Px) and glutathione (GSH) were analysed spectrophotometrically analyzed. Cytokine and nitric oxide synthease (NOS) expressions were measured by using real time PCR method.