Bazı neonikotinoid insektisitlerin modifiye olmuş ve olmamış elektrotlarla voltametrik tayin koşullarının araştırılması
The investigation of voltammetric detection conditions of some neonicotinoid insecticides by modified and unmodified electrodes
  1. Tez No: 483942
  2. Yazar: BAHA ÖNDEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİCAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Pestisitler, zararlı hayvanların ya da böceklerin gelişimini önlemek, yok etmek veya azaltmak için geliştirilmiş kimyasal maddeler veya bunların karışımlarıdır. Pestisitler, insanlar için yararlı olan organizmaların yok olmasına sebep olarak doğal ekosisteme de tehdit oluşturmaktadır. Neonikotinoid insektisitler, böceklerin merkezi sinir sisteminde bulunan nikotinik asetilkolin reseptörlerinde birikerek ölümlerine yol açar. Bu tez çalışmasında, literatürde ilk kez, nanomalzeme ile modifiye olmuş/olmamış tek kullanımlık kalem grafit elektrotlar kullanılarak neonikotinoid insektisitlerinin tayini için voltametrik sensör geliştirilmesi amaçlanmıştır. Neonikotinoid insektisitlerin elektrokimyasal tayinine yönelik geliştirilen modifiye olmuş ve olmamış kalem grafit elektrotların, duyarlılığı, tekrarlanabilirliği ve kullanım ömrü gibi parametreleri belirlenmiş ve karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda geliştirilen elektrotların, neonikotinoid insektisit olan imidacloprid ve clothianidinin, basit, hızlı ve ucuz yoldan tayinine imkan sağlaması ve pahalı ve zaman alıcı bir yöntem olan kromatografik tekniklere bir alternatif olması ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Pesticides are the chemical substances or mixtures which developed to prevent, destroy or reduce the development of harmful animals or insects. Pesticides threat to the natural ecosystem by causing the destruction of organisms useful to humans. Neonicotinoid insecticides lead to the death of the insects by accumulating at nicotinic acetylcholine receptors present in the central nervous system of the insects. In this thesis it is aim to developed a voltammetric sensor for the detection of neonicotinoid insecticides by modified and unmodified disposable graphite electrodes for the first time in the literature. Some parameters such as sensitivity, repeatability, life time of the modified and unmodified electrodes which developed for the electrochemical determination of the neonicotinoid insecticides have been determined and compared. It is hoped that the electrodes developed in our work will enable simple, rapid and inexpensive identification of the neonicotinoid insecticides, imidacloprid and clothianidin and will be an alternative to the expensive and time consuming chromatographic techniques.