İmidaclopridin Oreochromis niloticus (L., 1758) üzerine genotoksik etkisinin mikronükleus testi ile araştırılması
Investigation by micronucleus test of genotoxic effects of imidacloprid on Oreochromis niloticus (L., 1758)
- Tez No: 430186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
İmidacloprid, (N-[1-[(6-Chloro-3-pyridyl)methyl]-4,5- dihydroimidazol-2-yl]nitramide) böceklerin merkezi sinir sistemi üzerine etkilidir. Neonikotinoid olarak adlandırılan insektisit grubunun bir üyesi olan imidacloprid yaprak bitleri, çekirge, ağaç bitleri, kirpik kanatlılar, beyazsinekler ve kınkanatlılar gibi emici böcekleri kontrol etmek için kullanılır. Bu çalışmada, imidaclopridin subletal konsantrasyonlarının Tilapia (Oreochromis niloticus)'nin genotoksik etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla sazan (Cyprinus carpio) için 280 mg/L olarak saptanan 96 saatlik LC50 değerinin 1/3 ve 1/6'sı subletal konsantrasyonlar olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda balıklar 24 ve 96 saat süreyle 50 ve 100 mg/L imidaclopridine maruz bırakılmışlardır. Uygulamalarda yarı statik deney yöntem kullanılmıştır. Genotoksik etkinin incelenmesi amacıyla belirlenen süreler sonunda balık eritrositlerine mikronükleus testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Imidacloprid (N-[1-[(6-Chloro-3-pyridyl)methyl]-4,5-dihydroimidazol-2-yl]nitramide) is a member of insecticide called neonicotinoid is effective on the central nervous system of insects. Imidacloprid is used to control sucking insects such as aphids, leafhoppers, psyllids, thrips, whiteflies and beetles. In this study it was aimed to investigate the genotoxic effects of sublethal concentrations of imidacloprid on Tilapia (Oreochromis niloticus). For this purpose, 1/3 and 1/6 of 280 mg / L, which is LC50 value, detected for Carp (Cyprinus carpio) species for 96 hours, were determined as sublethal concentrations. In this context, they were exposed to 50 and 100 mg/L imidacloprid for 24 and 96 hours respectively. Semi-static acute test method in applications was used. The micronucleus test was applied in order to investigate the genotoxic effects on fish erythrocytes at the end of the determinated periods.