Antalya ili biber alanlarından toplanan myzus persicae (hemiptera: aphididae) popülasyonlarında acetamiprid ve imidacloprid direncinin belirlenmesi
Determination of acetamiprid and imidacloprid resistance in myzus persicae (hemiptera: aphididae) populations collected from Antalya pepper fields
  1. Tez No: 569683
  2. Yazar: SELİN NUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL YORULMAZ SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Biber üretim sezonu boyunca birçok zararlı ve hastalık tarafından ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Biberin başlıca zararlıları arasında şeftali yaprak biti Myzus persicae bulunmaktadır. Polifag bir zararlı olan M. persicae bitki özsuyunu emerek zarar yapmakta ve yoğun popülasyonlarda bitkiyi tamamen kurutmaktadır. Bu çalışmada Antalya ili Kumluca, Elmalı ve Demre ilçelerinden seçilmiş olan biber üretim alanlarından toplanan Myzus persicae popülasyonlarında imidacloprid ve acetamiprid direncinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kumluca ilçesinden 4, Elmalı ilçesinden 2, Demre ilçesinden 1 olmak üzere 7 adet Myzus persicae popülasyonu toplanmıştır. Hassas popülasyon ise Ankara Merkez Zirai Mücadele Enstitüsünden temin edilmiştir. Yaprakbiti popülasyonlarında LC50 değerlerinin belirlenmesinde yaprak daldırma metodu kullanılmıştır. Temiz fındık turpu yapraklarından yaprak diskler oluşturulup, bir pens yardımıyla hazırlanan insektisit konsantrasyonlarının dozlarına 10 sn süreyle daldırılmıştır. Kuruyan yaprak diskleri agar ortamı bulunan petri içerisine pens yardımıyla yerleştirilip her popülasyon için yaprakbitinin erginlerinden 25 adet birey binoküler altında yaprak disklerin üzerine bırakılmıştır. Toplanan popülasyonların LC50 değerleri hassas popülasyonun LC50 değerlerine oranlanarak direnç düzeyleri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda sırasıyla Kumluca-1, Kumluca-2, Kumluca-3, Kumluca-4, Elmalı-1, Elmalı-2, Demre popülasyonları için imidacloprid direnç oranları sırasıyla 6.78, 5.52, 4.23, 6.88, 3.52, 3.26 ve 3.19 kat, acetampirid direnci ise 7.35, 6.80, 7.25, 6.51, 2.78, 2.72, 7.25 kat olarak belirlenmiştir. Ayrıca yaprakbiti popülasyonlarında imidacloprid direnci ile bağlantılı olabileceği düşünülen esteraz enzimi kinetik ve elektroforetik yöntemle incelenmiştir. Çalışma sonucunda sırasıyla Kumluca-1, Kumluca-2, Kumluca-3, Kumluca-4, Elmalı-1, Elmalı-2, Demre popülasyonları için esteraz aktiviteleri 2.35, 2.38, 2.01, 2.60, 1.85, 1.95, hassas popülasyon için ise esteraz aktivitesi 1.80 mOD min-1 mg-1 olarak bulunmuştur. Bu sonuçlar doğrultusunda yaprakbiti popülasyonlarında neonikotinoid direnci ile esteraz enziminin ilişkisi olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Many pest and diseases cause economic losses in pepper during the production season. Peach aphid Myzus persicae is one of the main pest of pepper. Polyphag is a harmful M. persicae plant by absorbing the juice and harms the plant in dense populations. In this study, it was aimed to determine the resistance of imidacloprid and acetamiprid in Myzus persicae populations selected from the selected pepper production areas in Antalya which is one of the most important pepper production areas in our country. In Antalya province total 15 populations of M. persicae were collected; 4 populations from Kumluca district, 2 populations from Elmalı district and 1 populations from Demre district. The sensitive population was obtained from Ankara Central Plant Protection Institute. Leaf dipping method was used to determine LC50 values in aphid populations. Leaf discs were formed from clean hazelnut radish leaves and dipped in doses of the insecticide concentrations prepared with the help of a forceps for 10 seconds. The dried leaf discs were placed into the petri dish with agar medium and 25 individuals were placed on the leaf discs under the binocular for each population. The LC50 values of the collected populations were compared to the LC50 values of the sensitive population and the resistance levels were determined. As a result of the study, the resistance rates of imidacloprid for Kumluca 1, Kumluca 2, Kumluca 3, Kumluca 4, Elmalı 1, Elmalı 2, Demre populations respectively 6.78, 5.52, 4.23, 6.88, 3.52, 3.26 and 3.19 times, and acetampiride resistance to 7.35, 6.80, 7.25, 6.51, 2.78, 2.72, 7.25 times. In addition, esterase enzyme which is thought to be related to imidacloprid resistance in aphid populations was investigated by kinetic and electrophoretic method. As a result of the study, esterase activities for Kumluca-1, Kumluca-2, Kumluca-3, Kumluca-4, Elmalı-1, Elmalı-2, Demre populations were 2.35, 2.38, 2.01, 2.60, 1.85, 1.95, and esterase activity for sensitive population. 1.80 mOD was found to be min-1 mg-1. According to these results, it is thought that neonicotinoid resistance may be related to esterase enzyme in aphid populations.