İnfertil kadınlarda depresyon ve anksiyete durumu ve ilişkili faktörler
Depression and anxiety among infertile women and related factors
  1. Tez No: 260553
  2. Yazar: SANİYE BENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnfertilite, üreme çağındaki kadınlarda önemli kişisel ve aile içi sorunlara yol açan, evlilik ilişkilerini, cinsel hayatlarını, ekonomik durumlarını olumsuz etkileyen, stres, anksiyete ve depresyona yol açabilen önemli bir sorundur.Çalışma infertilite sorunu olan kadınların depresyon ve anksiyete yaşama durumlarını ve ilişkili faktörleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örnek grubuna Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine infertilite nedeniyle başvuran 143 kadın ve aynı polikliniğe başka nedenlerle başvuran ve infertil olmayan 100 kadın alınmıştır. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan veri toplama formu, depresyonu değerlendirmek için Beck Depresyon Envanter'i (BDE) ve anksiyeteyi değerlendirmek için Beck Anksiyete Envanter (BAE)'ikullanılarak toplanmıştır. Veriler poliklinikte yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerde yüzde ve ortalama hesaplamaları, bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesinde Ki-kare, Student t ve Mann-Whitney U testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way Anova), Pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır.Çalışmada depresyon ve anksiyete toplam puanı yönünden infertil ve fertil kadınlar arasında fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Infertility is a significant challenge leading to stress, anxiety and depression, influencing the relationships between the couples, sexual lives and economical status of fertile women, and giving rise to important personal and familial problems in them.The study was carried out to investigate the depression and anxiety experiences, and associated factors in infertile women. To the sampling group of the study,143 women with infertility problem and applying to The Department of Gynaeological Diseases of The Research and Education Hospital of Meram Medical School, Selcuk University and 100 women with no infertility and applying with other complaints were enrolled into the study. Accumulated data were evaluated using the data pooling questionnarie formed by the researcher, Beck?s Depreesion Inventory (BDI) to assess the depression rates and Beck?s Anxiety Inventory (BAI) to assess anxiety results. Data were accumulated via face-to-face interviewing method. In the analysis of the data, in order to evaluate the correlations between dependent and independent variables, and percentile and mean calculations in descriptive statistics, chi-square, Student?s t and Mann-Whitney U test, One Way Variance Analysis( One Way Anova), Pearson?s correlation analysis and multiple regression analysis were used.In the study, no difference was determined between fertile and infertile women in terms of depression and anxiety total scores (p>0.05).