İnfertilite tedavisi gören çiftlerin toplumsal cinsiyet algıları ile anksiyete ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişki
Relationship between infertility treatment couples social gender perceptions and anxiety and depression levels
- Tez No: 649283
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP TOPATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu araştırma infertilite tedavisi gören çiftlerin toplumsal cinsiyet algıları ile anksiyete ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, 01.03.2019-01.12.2019 tarihleri arasında özel bir hastanenin tüp bebek kliniğine başvuran 540 infertil çift ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, Tanıtıcı Bilgi Formu, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan erkeklerin TCAÖ puan ortalamaları 81,1±10,2; kadınların ise 79,8±11,5 olarak tespit edilmiştir. BDÖ puan ortalaması erkeklerde 19,9±8,8, kadınlarda 18,8±9,6; BAÖ puan ortalaması ise erkeklerde 14,6±8, kadınlarda 17,2±8,4 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the relationship between gender perceptions and anxiety and depression levels of couples receiving infertility treatment. Materials and Method: The study was conducted with 540 infertile couples who applied to the IVF clinic of a private hospital between 01.03.2019 and 01.12.2019. The data of the study were collected using the Descriptive Information Form, the Beck Depression Scale, the Beck Anxiety Scale and the Gender Perception Scale. Results: The mean TCAÖ score of the men participating in the study was 81.1 ± 10.2; women were determined to be 79.8 ± 11.5. BDI mean score was 19.9 ± 8.8 for men and 18.8 ± 9.6 for women; BAI mean score was found to be 14.6 ± 8 for men and 17.2 ± 8.4 for women.