Farklı kanatlı türlerinde yumurta kalite özelliklerinin sayısal görüntü analizi ile belirlenmesi
Determination of egg quality characteristics of different poultry species with digital image analysis
- Tez No: 260563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEKİN GÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, farklı kanatlı türlerinde yumurta kalite özelliklerinin sayısal görüntü analizi ile belirlenebilmesinin araştırılması amacıyla yürütüldü. Çalışmada bıldırcın (Coturnix coturnix japonica), keklik (Alectoris graeca), sülün (Phasianus cochicus) ve tavuk (Denizli X Leghorn ) türlerine ait 120'şer adet yumurta kullanıldı. Her bir kanatlı türüne ait yumurtalar toplandıktan sonra bireysel olarak numaralandırılarak ağırlıkları belirlendi. Ağırlıkları belirlenen yumurtalarda, kırılmadan önce ve kırıldıktan sonra dış ve iç kalite özelliklerinin belirlenmesi için gerekli ölçümler yapıldı. Aynı yumurtalardan klasik ve sayısal görüntü analizi ile elde edilen veriler iki eş arasındaki farkın önemlilik testi ile değerlendirildi.Bıldırcın yumurtalarında yumurta ağırlığı 10,83±0,09 g olarak belirlendi. Klasik metotla şekil indeksi, ak indeksi, haugh birimi ve sarı indeksi değerleri sırasıyla %78,80±0,26; %5,72±0,13; 82,88±0,39 ve %46,74±0,36 olarak tespit edildi. Sayısal görüntü analiz yönteminde bu değerler sırasıyla %78,08±0,25; %6,96±0,21; 86,41±0,67 ve %40,55±0,35 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine egg quality characteristics with digital image analysis in different poultry species. For this purpose, quail (Coturnix coturnix japonica), partridge (Alectoris graeca), pheasant (Phasianus cochicus) and Denizli X Leghorn (F1) eggs (120 eggs from every species) were used as research material. After collection of eggs from each species, eggs were weighted and numbered individually. Necessary measurements were conducted to determine external and internal quality characteristics of eggs was before and after eggs broken. Quality characteristics of the same eggs were determined by both classical methods and digital image analysis method and finding were analysed and compared paired sample t test.Egg weight of quail was determined as 10.83 ± 0.09 g. Shape index, albumen index, haugh unit and yolk index were determined as %78,80±0,26; %5,72±0,13; 82,88±0,39 and %46,74±0,36, respectively by the classical method. These values were determined via the digital image analysis method as %78,08±0,25; %6,96±0,21; 86,41±0,67 and %40,55±0,35, respectively.