Obez kişilerde ve sağlıklı kontrollerde kan serbest yağ asitleri, koenzim Q10 ve fetuin A düzeylerinin araştırılması
Investigation of blood free fatty acids, coenzyme Q10 and fetuin A levels in obese people and healthy controls
- Tez No: 260564
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS MEHMETOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, toplam 18-70 yaşları arasında 105 (22E,83K) obez ve 18-70 yaşları arasında 80 (20E,60K) sağlıklı kontrol vakası üzerinde gerçekleştirildi. Obez kişilerin obezite dışında bilinen hiçbir klinik şikayeti ve bulgusu (diabetes mellitus, hipertansiyon vs.) olmamasına dikkat edildi. Obezite kriteri olarak vücut kitle indeksi (VKİ) kullanıldı. Obez kişilerde VKİ değeri 35 kg/m2' den büyük, sağlıklı kontrollerde VKİ değeri 25 kg/m2' dan küçüktü.Gruplardan alınan plazma örneklerinde serbest yağ asitleri, serum örneklerinde ise koenzim Q10 ve fetuin-A düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
This study was performed on 105 (22M,83F) obese people aged 18-70 years and 80(20M,60F) control cases aged 18-70 years. There was no complaints and symptoms of the obese people other than obesity. Body mass index was used as an obesity criteria. BMI of the obese subjects was more than 35 kg/m2 and that of healty controls was less than 25 kg/m2.Free fatty acids levels of the subjects were measured in plasma samples and coenzyme Q10 and fetuin A levels were measured in serum samples obtained after an overnight fasting blood samples.