Kınalı kekliklerde bazı yumurta özelliklerinin modellenmesi
Modeling of some egg characteristics in partridges
- Tez No: 894054
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoistatistik, Biyomühendislik, Biostatistics, Bioengineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Büyümenin modellenmesinde doğrusal olmayan regresyon eşitliklerinin yanı sıra son zamanlarda da Hiperbolastik modeler kullanılarak en uygunun belirlenmesi amacıyla farklı canlı türlerinde çalışmalar uzun süredir devam etmektedir. Kanatlı yetiştiriciliği hususunda yumurta tavuklarında, etlik piliçlerde (broilerde), hindilerde ve bıldırcınlarda büyüme modelleri konusu çalışılmıştır. Ancak keklik yetiştiriciliği ve keklik yumurtası ile ilgili herhangi bir literatür çalışmasına rastlanılmamıştır. Dolayısıyla kekliklerde yapılacak olan bu çalışmanın tamamen özgün bir değer taşıyacağı düşünülmektedir. Söz konusu çalışmanın deneme materyalini Kapıçam Kınalı Keklik Üretim Merkezi'ne ait damızlık keklikler oluşturacaktır. Yumurta verim dönemine ait veriler SAS istatistik programında modellenecektir.
Özet (Çeviri)
In addition to nonlinear regression equations in modeling growth, studies have been continuing for a long time in different living species in order to determine the most suitable one by using Hyperbolastic models recently. In terms of poultry breeding, growth patterns in laying hens, broilers, turkeys and quails were studied. However, there is no literature study on partridge breeding and partridge eggs. Therefore, it is thought that this study on partridges will have a completely original value. Breeding partridges belonging to Kapıçam Henna Partridge Production Center will form the trial material of the study in question. The data of the egg production period will be modeled in the SAS statistical program.