Sigara, meyve tüketimi ve fiziksel aktivitenin kan oksidan ve antioksidan düzeyleri ve solunum fonksiyonları üzerine etkileri
Effects of smoking,fruit consumption and physical activity on blood oxidant and antioxidant levels and pulmonary functions
- Tez No: 260575
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Biochemistry, Physiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sigaranın solunum sistemi üzerine olan zararlı etkilerinin ortaya çıkmasında rolaldığı düşünülen nedenlerin başında, akciğerlerdeki oksidan/antioksidan dengesininbozulması gelmektedir. Meyve tüketiminin sigaranın akciğer fonksiyonları üzerineolumsuz etkilerini önleyebileceği bildirilmiştir. Kronik egzersizin antioksidan sistemleriuyardığı gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, gençlerde sigara, meyve tüketimi vefiziksel aktivitenin akciğer fonksiyonları ve serum oksidan ve antioksidan göstergeleriüzerine etkilerini araştırmaktı.Bu çalışma, 18-28 yaşlarında, sağlıklı 164 gönüllüde gerçekleştirildi. Sigara,fiziksel aktivite ve meyve tüketme durumları bir anketle belirlendi. Solunum fonksiyontestleri (SFT) pony spirometre ile ölçüldü. Serum malondialdehit, total oksidan ve totalantioksidan düzeyleri spektrofotometrik yöntemle belirlendi.Sigara grupları (içmeyen, bırakan, pasif içici ve içen) arasında, SFT değerleriaçısından anlamlı farklar bulundu. Ancak, yaş, boy ve vücut kitle indeksine göredüzeltme yapıldıktan sonra, bu farklar ortadan kalktı.Sigara içme, egzersiz yapma ve meyve tüketme (SEM) durumlarına göredenekler 4 gruba ayrıldı: Kontrol (Sigara içmeyen + egzersiz yapmayan + meyvetüketmeyen) grubu; Egzersiz + Meyve grubu; Sigara + Egzersiz + Meyve grubu; Sigaragrubu. SEM gruplarının SFT değerleri arasında anlamlı farklar vardı. Fakat, karıştırıcıfaktörlere göre düzeltme yapıldıktan sonra, farklar devam etmedi. SFT farklarınınnedeni gruplar arası boy farkıydı. Malondialdehit, total oksidan ve total antioksidandüzeyleri gruplar arası anlamlı farklar göstermedi.Bu çalışmada, SFT ile sigara, meyve tüketimi veya egzersiz arasında herhangibir ilişki yoktu. Bu durum paket yıl miktarları küçük olan genç içicilerde henüz biroksidan/antioksidan dengesizliği oluşmamış olmasına bağlı olabilir. Bu yüzden,özellikle paket yıl miktarı küçük olan içicilerin solunum fonksiyonlarında herhangi birbozulma olmadan sigarayı bırakmaları tavsiye edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Oxidant/antioxidant imbalance in lungs has been supposed to play the majorrole in the harmful effects of smoking on respiratory system. It has been reported thatfruit consumption can prevent deleterious effects of smoking. Chronic exercise hasbeen shown to activate antioxidant systems. The aim of this study was to investigatethe effects of smoking, fruit consumption and physical activity on lung functions andserum oxidant and antioxidant parameters in young persons.This study was carried out on 164 healthy volunteers aged 18-28. Smoking,physical activity and fruit consumption status were determined with an inquiry.Pulmonary functions tests (PFT) were measured using pony spirometer. Serummalondialdehyde, total oxidant and total antioxidant levels were determined withspectrophotometry.Significant differences were found in PFT values between smoking groups (nonsmokers,quitters, passive smokers and smokers). After adjustment for age, height andbody mass index, these differences disappeared.According to smoking, exercising and fruit consuming (SEF) status, subjectswere divided into 4 groups: Control (Non-smoking + Non-exercising+ Non-consumingfruit) group; ?Exercise + Fruit? group; ?Smoking + Exercise + Fruit? group; Smokinggroup. There were significant differences between PFT values of SEF groups. Afteradjustment for confounding factors, the differences were no longer exit. The reason ofthe PFT differences was the height difference among groups. Malondialdehyde, totaloxidant and total antioxidant levels weren?t different among groups.In this study, there was no relationship between PFT and smoking, fruitconsumption or exercise. This may be due to lack of oxidant/antioxidant imbalance inyoung smokers having low package-year at present. Therefore, smokers, especiallyhaving low pack-years, should be advised to quit smoking before a pulmonarydisturbance occurs.