Bayanlarda sigara içme, meyve tüketimi ve fiziksel aktivitenin akciğer fonksiyonları üzerine etkileri
The effects of smoking, fruit consumption and physical activity on lung functions in females
- Tez No: 194144
- Danışmanlar: PROF.DR. SEDAT AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Göğüs Hastalıkları, Physiology, Chest Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
VÖZETBAYANLARDA SİGARA İÇME, MEYVE TÜKETİMİ VE FİZİKSELAKTİVİTENİN AKCİĞER FONKSİYONLARI ÜZERİNE ETKİLERİSigara içme, oksidan/antioksidan dengesini bozarak hava yolları hastalıklarınaneden olur. Meyve tüketiminin sigara dumanının akciğer fonksiyonları üzerine olumsuzetkilerini önleyebileceği bildirilmiştir. Diğer taraftan, kronik egzersizin antioksidansistemleri uyardığı gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, bayanlarda, sigara içmenin havayollarında oluşturduğu oksidatif stresin sonucu olarak akciğer fonksiyonlarındaki kayıpüzerine fiziksel aktivite ve meyve tüketiminin etkilerini incelemek ve birlikte olanetkilerinin sinerjik olup olmadığını araştırmaktı.Bu çalışma, 18-78 yaşlarında, sağlıklı 300 bayanda gerçekleştirildi. Deneklerinsigara, fiziksel aktivite ve meyve tüketme durumları bir anketle belirlendi. PonySpirometre (Cosmed S.r.l.) ile vital kapasite (VC), zorlu vital kapasite (FVC), 1saniyedeki zorlu ekspirasyon hacmi (FEV1), FEV1/VC, FEV1/FVC, ekspirasyon tepeakımı (PEF) ve FVC' nin orta yarısı sırasında oluşan ortalama zorlu ekspirasyon akımı(FEF25-75) ölçüldü.Anket sonuçlarına göre denekler 6 gruba ayrıldı: 1) Sigara içen + meyve yiyen +egzersiz yapan (SME); 2) sigara içen + meyve yiyen veya egzersiz yapan (SMVE); 3)sigara içen + meyve yemeyen + egzersiz yapmayan (S); 4) sigara içmeyen + meyveyiyen + egzersiz yapan (ME); 5) sigara içmeyen + meyve yiyen veya egzersiz yapan(MVE); 6) sigara içmeyen + meyve yemeyen + egzersiz yapmayan (kontrol= K). ME'nin ortalama değerleri, sırasıyla, MVE (FVC, FEV1 ve PEF için), K (FVC ve FEV1için), SME (FEV1 ve FEF25-75 için), SMVE (FEV1, PEF ve FEF25-75 için) ve S (FVC,FEV1, PEF ve FEF25-75 için) gruplarının değerlerinden büyüktü. MVE, sırasıyla, SMVEVI(FEF25-75 için) ve S (FEV1 ve FEF25-75 için) gruplarına göre daha yüksek ortalamadeğerlere sahipti. SMVE' nin ortalama FVC değeri de S' ninkinden daha büyüktü.Sonuç olarak, gerek düzenli fiziksel aktivite gerekse sık meyve tüketimi sigaraiçmenin solunum fonksiyonları üzerine zararlı etkilerini önleyebilir; dahası birlikte olanetkileri sinerjiktir. Sigarayı bırakamayan içicilerin düzenli fiziksel aktivitedebulunmaları ve/veya sık meyve tüketmeleri tavsiye edilmelidir.
Özet (Çeviri)
VIISUMMARYTHE EFFECTS OF SMOKING, FRUIT CONSUMPTION AND PHYSICALACTIVITY ON LUNG FUNCTIONS IN FEMALESSmoking causes airways pathologies by disturbing oxidant/antixidant balance. Itwas reported that fruit consumption may prevent the adverse effects of cigarette smokeon lung functions. On the other hand, chronic exercise has been shown to stimulateantioxidant systems. The aim of the present study was to test the effects of physicalactivity and fruit consumption on loss of lung function as a result of oxidative stress inairways caused by smoking, and whether their combined effect is synergistic in females.This study was carried out on 300 healthy females aged 18-78 years. Smoking,physical activity and fruit consumption characteristics of the subjects were determinedwith an inquiry. Vital capacity (VC), forced vital capacity (FVC), forced expiratoryvolume in 1 second (FEV1), FEV1/VC, FEV1/FVC, peak expiratory flow (PEF) andforced expiratory flow between 25% and 75% of forced vital capacity (FEF25-75) weremeasured using Pony Spirometry (Cosmed S.r.l.).According the results of inquiries, the subjects were divided into 6 groups: 1)Smoking + consuming fruit + exercising (SFE); 2) smoking + consuming fruit orexercising (SFOE); 3) smoking + not consuming fruit + sedentary (S); 4) not smoking +consuming fruit + exercising (FE); 5) not smoking + consuming fruit or exercising(FOE); 6) not smoking + not consuming fruit + sedentary (control= C). The meanvalues of FE were greater than the values of FOE (for FVC, FEV1 and PEF), C (forFVC and FEV1), SFE (for FEV1 and FEF25-75), SFOE (for FEV1, PEF and FEF25-75) andS (for FVC, FEV1, PEF and FEF25-75), respectively. FOE had higher mean values thanVIIISFOE (for FEF25-75) and S (for FEV1 and FEF25-75), respectively. The mean FVC ofSFOE was greater than that of S.In conclusion, both regular physical activity and frequent fruit consumption mayprevent the harmful effects of smoking on lung functions; moreover, their combinedeffect is synergistic. Regular physical activity and frequent fruit consumption should berecommended to smokers who are unable to quit.