Rhamnus İmeretinus booth kabuklarında farmakognozik araştırmalar
Pharmacognosic studies on the bark of Rhamnus Imeretinus booth
- Tez No: 260577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Rhamnaceae familyasına ait bir cins olan Rhamnus cinsinin yeryüzünde yaklaşık 110 türü bulunmaktadır. Rhamnus türlerinin kabuk, kök kabuğu, meyva ve yapraklarında bulunan 1,8-dihidroksiantrakinonların laksatif ve pürgatif etkili olduğu bilinmektedir. Rhamnus purshiana, R. frangula ve R. cathartica birçok farmakope ve kodekslerde kayıtlı türlerdir.Türkiye bitki örtüsünde ise, 7'si endemik olmak üzere 21 tür yetişmektedir. Ülkemizde yetişen farklı Rhamnus türlerine değişik isimler verilmektedir. R. petiolaris ?cehri?; R. catharticus ?akdiken?, ?geyikdikeni ağacı?; R. frangula ?barut ağacı?, ?erkek akdiken?; R. alaternus ?yalancı akdiken?; R. oleoides subsp. graceus ?kördiken? olarak bilinmektedir.Rhamnus imeretinus ülkemizde Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yetişen bir türdür. Bu çalışmada Rhamnus imeretinus üzerinde fitokimyasal çalışmalar yapılmıştır. Bileşiklerin izolasyonu, bitkinin gövde kabuklarının metanollü ekstresinden elde edilen kloroform ekstresinden, çeşitli kromatografik yöntemlerle [açık kolon kromatografisi (normal faz silika jel, sefadeks)] gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmada 1 steroidal yapıda bileşik (ß-Sitosterol), 3 antrakinon yapısında bileşik (Krizofanol, Fiskiyon ve Emodin) izole edilmiştir. Elde edilen bileşiklerin yapısı 1H-NMR, 13C-NMR spektroskopisi kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rhamnus genus belonging to Rhamnaceae family is represented by about 110 species in the world. It has been known that 1,8-dihydroxyanthraquinones found barks, root barks, fruits and leaves of Rhamnus species have laksative and purgative effects. Rhamnus purshiana, R. frangula ve R. cathartica are official drugs in a lot of pharmacopoeias and codices.Of which 7 species are endemic, 21 species are growing in Turkish flora. R. petiolaris is known as ?cehri?; R. catharticus ?akdiken?, ?geyikdikeni ağacı?; R. frangula ?barut ağacı?, ?erkek akdiken?; R. alaternus ?yalancı akdiken?; R. oleoides subsp. graceus ?kördiken? in Turkey.Rhamnus imeretinus is growing in the East Black Sea region in Anatolia. In this study, phytochemical studies have been performed on Rhamnus imeretinus. The isolation of the compounds was carried out chromatographically studies [open colon chromatography (normal phase silica gel and sephadex)] from chloroform extract that partitioned from methanolic extract obtained from aerial parts of plant. As consequence of this seperation study, 1 steroidal compound (ß-Sitosterol) and 3 anthraquinones (Chrysophanol, Physcion, and Emodin) were isolated. The structures of these isolates were elucidated by spectral analysis 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopy.