Erzurum Nihat Kitapçı Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Polikliniğine başvuran kronik obstrüktif akciğer hastalarının, hastalık kontrol düzeyleri ve etkileyen faktörler
Nihat Kitapçı Chest Diseases and Thoracic Surgery Center in Erzurum the control level of copd
- Tez No: 260580
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCÜMENT BEYHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tanımlayıcı tipteki bu araştırma, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalarının, hastalık kontrol düzeyi ve hastalık kontrol düzeyini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Erzurum Nihat Kitapçı Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahi Merkezi Polikliniğine başvuran 350 KOAH' lı hasta araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler, anket formu kullanılarak toplanmıştır.Araştırmaya katılan hastaların %45,1'i kadın ve yaş ortalaması 65,0±9,3'dür. Hastalar ortalama 7,6±6,6 yıldır KOAH tanısı ile izlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive study was to determine the control level of COPD and its determinants. The sample survey of Nihat Kitapçı Chest Diseases and Thoracic Surgery Center in Erzurum outpatient clinic 350 patients with COPD formed. Data were collected using questionnaire.The 45,1%of the respondents were women. The mean age was 65,0±9,3 years. The patients were followed for 7,6±6,6 years with the diagnose of COPD.