Kronik obstrüktif akciğer hastalarına uygulanan refleksolojinin dispne ve yorgunluğa etkisi
The effect of reflexology applied to patients with chronic obstructive pulmonary disease on dyspnea and fatigue
  1. Tez No: 342001
  2. Yazar: HATİCE POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER ERGÜNEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Hemşirelik, Chest Diseases, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç. Bu çalışma KOAH'lı hastalara uygulanan refleksolojinin dispne ve yorgunluğa etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot. Araştırma, ön test-son test deneysel olarak yapılmıştır. Araştırma verileri 10.05.2012-24.11.2012 tarihleri arasında Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nihat Kitapçı Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Merkezinde toplanmıştır. Araştırmanın evrenini, merkezin polikliniğine başvuran KOAH hastaları oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini basit rastgele örnekleme yöntemiyle araştırma kriterlerine uyan ve gönüllü 30 deney 30 kontrol olmak üzere 60 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, BDİ ve YİGBS kullanılmıştır. Deney grubundaki bir hastaya 4 hafta süresince, haftada 2 seans, toplamda 8 seans refleksoloji uygulanmıştır. Kontrol grubundaki hastalara herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Bulgular. Deney grubundaki hastaların ön test-son test BDİ ve YİGBS puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim. This study was conducted to determine effect of reflexology, applied to patients with COPD, on dyspnea and fatigue. Material and Method. This study was conducted as pretest, posttest experimental. The study's data were collected in Nihat Kitapçı Chest Diseases and Chest Surgery Center of Erzurum Regional Training and Research Hospital between 10.05.2012 and 24.11.2012. Population of the study consisted of patients with COPD, applying to the polyclinic of the center. Sample group of the study was composed of 60 voluntary patients (30 experimental, 30 control), who met the study criteria, using simple random sampling method. Patient Description Form, BDI and VAS-F were used to collect the data. The reflexology was applied to a patient in the experimental group in totally 8 sessions for 4 weeks as 2 sessions in a week. No practice was performed on patients in the control group. Results.