Lasidipinin sıçanlarda indometazinle oluşturulan ülserlere etkisi
The effect of lacidipine on indomethacin induced ulcers in rats
- Tez No: 260581
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, lasidipinin antiülser aktivitesi, sıçanlarda indometazinle oluşturulan ülser modelinde araştırıldı ve antiülser aktivitesinin mide dokusundaki oksidan-antioksidan parametrelerle bağlantısının olup olmadığı incelendi. Lasidipinin antiülser etki gücü, 20 mg/kg dozda kullanılan famotidinle karşılaştırıldı. Deney sonuçları, lasidipinin 2 ve 4 mg/kg dozlarda, sıçanlarda indometazin ülserlerinin oluşmasını önlediğini gösterdi. Lasidipinin 2 ve 4 mg/kg dozlardaki antiülser aktivitesi, hemen hemen famotidininkine eşit idi. Fakat lasidipinin gravimetrik antiülser etki gücünün, famotidininkinden daha yüksek olduğu görüldü. İndometazin alan sıçan midesinde total glutatyon, superoksid dismutaz ve glutatyon peroksidaz gibi enzimatik ve non enzimatik antioksidan parametreler düşük, myeloperoksidaz ve malondialdehid gibi enzimatik ve non enzimatik oksidan parametreler yüksek bulundu. Lasidipinin ise, mide dokusundaki oksidan ve antioksidan parametreler üzerinde, indometazine zıt yönde etki oluşturduğu saptandı. İndometazin alan hasarlı doku ile lasidipin ve famotidin alan az hasarlı dokuda, oksidan ve antioksidan seviyeleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi. Bu farkın anlamlı olması lasidipinin antiülser aktivitesinde bu parametrelerin rolünün olabileceği anlamına gelmektedir. Fakat lasidipinin antiülser etki mekanizmasına tam açıklık getirilebilmesi için, ileride daha detaylı çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the antiulcer activity of lacidipine was investigated on indomethacin-induced gastric ulcer model and it was examined whether the antiulcer effect of lacidipine was related to oxidant/antioxidant parameters in rats. The antiulcer capability of lacidipine was compared to 20 mg/kg famotidine. Results showed that lacidipine prevented the formation of indomethacin-induced ulcers at 2 and 4 mg/kg doses significantly. The antiulcer effect of lacidipine in 2 and 4 mg/kg doses was very close to famotidine. However, the gravimetric antiulcer capability of lacidipine was higher than that of famotidine. Enzymatic and non-enzymatic antioxidant parameters, such as total glutathione, superoxide dismutase and glutathione peroxidase, were found low and enzymatic and non-enzymatic oxidant parameters, such as myeloperoxidase and malondialdehyde, were found high in the gastric tissues of indomethacin-given rats. When compared to indometacin, lacidipine wasdetermined to possess an opposite effect on oxidant/antioxidantparameters in gastric tissues of rats. The differences between oxidant/antioxidant parameters of indomethacin given tissue and lacidipine, famotidine given tissues were statistically significant. These significant differences mean that these parameters might have a role in the antiulcer activity of lacidipine. However, more detailed studies must be performed to clarify the antiulcer capability of lacidipine.