Sıçanlarda isoprotrenol ile oluşturulan miyokard infarktüsü modelinde DNA hasarı ve oksidatif stres üzerine lasidipin, ramipril ve valsartan'nın etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of lacidipine, ramipril and valsartan on DNA damage and oxidative stress in isoproterenol-induced myocardial infarct model of rats
- Tez No: 248493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT SAİT KELEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, lasidipin, ramipril ve valsartan'nın sıçanlarda Isoprotrenolle (ISO) oluşturulan Miyokard İnfarktüsü (MI) modelinde gelişen DNA hasarı ve oksidatif stres üzerine etkileri incelendi. Lasidipin, ramipril ve valsartan sırasıyla 3, 3 ve 30 mg/kg dozlarda oral sonda ile 30 gün boyunca verildi. MI oluşturmak için oral ilaç uygulamalarını takip eden son 2 günde sıçan gruplarına 180 mg/kg dozda ISO 24 saat aralıklarla iki kez subkutan enjeksiyonla verildi. Son ISO uygulamasını takip eden 24. saatte yüksek doz anestezik maddeyle gruptaki tüm ratlar ötanazi edildi. Bu süreç sonunda ratların kanından elde edilen serumlarda MI'nin rutin biyokimya göstergeleri olan Aspartat amino transferaz (AST), Kreatin kinaz (CK), Kreatin kinaz-MB (CK-MB), Troponin I (TnI) ve aynı zamanda Nitrik oksit (NO) ölçüldü. Tam kanda DNA hasarı seviyesi [8-hidroksi guanin (8-OHGua)] belirlendi. MI indikatörleri ile MI belirlendikten sonra ratların kalp dokusu homojenatlarından elde edilen süpernatantlarda katalaz (CAT), süperoksit dismutaz (SOD), miyeloperoksidaz (MPx) aktiviteleri ve glutatyon (GSH), lipit peroksidasyonu (LPO) seviyeleri literatürlere dayalı uygun metotlarla ölçüldü. Bulgular, kontrol grupları ile karşılaştırılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of lacidipine, ramipril and valsartan on DNA damage and oxidative stress occurred after isoproterenol (ISO)-induced myocardial infarct (MI) were investigated in rats. Lacidipine, ramipril and valsartan were administered by oral gavage at 3, 3 and 30 mg/kg doses, respectively during 30 days. To induce MI, at the last two days of drug administration, 180 mg/kg dose of ISO was administered to rat groups twice in 24 hour intervals via subcutaneous injection. At the 24th hour after the last ISO administration, all rats were euthanatized via high dose anesthetic agent. After this period, routine biochemistry indicators of MI, Aspartate aminotransferase (AST), Creatine kinase (CK), Creatine kinase-MB (CK-MB), Troponine I (TnI) and also Nitric oxide (NO) were measured in the sera obtained from rats? blood. The level of DNA damage [8-hydroxy guanine (8-OHGua)] was determined in whole blood. After MI diagnosis with MI indicators, catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD) and myeloperoxidase (MPx) activities and glutathione (GSH), and lipid peroxidation (LPO) levels were measured in the supernatants obtained from rats? tissue homogenates in accordance with the present literatures. Results were evaluated by comparing with those of the control groups.