Kalp yetersizliği olan hastalarda egzersizin dispne ve yorgunluk üzerine etkisi
The effect of exercise on dyspnea and fatigue in the patients with heart failure.
- Tez No: 260584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP TAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, kalp yetersizliği olan hastalarda egzersizin dispne ve yorgunluk üzerine etkisini incelemek amacıyla tek grup öntest sontest deneme öncesi modeli olarak yapılmıştır.Araştırmanın evrenini Atatürk Üniversitesi Süleyman Demirel Tıp Merkezi Aziziye Araştırma Hastanesi Kardiyoloji kliniğinde KY tanısı almış, en az 6 aydır izlenmekte olan New York Kalp Derneği'ne (NYHA) göre sınıf II-III'de yer alan ve klinik açıdan son 3 aydır stabil bulunan hastalar oluşturmuştur.Araştırmanın örneklemi ise; bu hastalar arasından KY tanısı ile Nisan-Ekim 2008 tarihleri arasında kardiyoloji klinik ve polikliniğine başvuran; okur-yazar, görme-işitme problemi olmayan, sözel iletişim kurulabilen, tanılanmış psikiyatrik sorunları olmayan, araştırma kriterlerine uyan ve gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden 62 hasta oluşturmuştur.Verilerin toplanmasında Hasta Bilgi Formu, Borg Dispne Skalası ve Piper Yorgunluk Ölçeği kullanılmıştır.Verilerin değerlendirilmesinde; bireylerin tanıtıcı özelliklerini belirlemek için yüzdelik dağılımlar, ölçek puanlarını belirlemek için ortalama, ölçek puanlarının tanıtıcı özelliklerle ilişkisini incelemek için Mann Withey U testi, Kruskall Wallis analizi ve bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır.Hastaların dispne düzeyi öntest puan ortalamasının 3.04±0.77, sontest ortalamasının 2.46±0.76 olduğu ve ölçümler arasındaki farkın istatistiksel olarak önemli olduğu (p0.05). Hastaların hastalık süresi ile dispne puan ortalaması karşılaştılaştırıldığında; öntest ve sontest istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out as the model prior to experiment single group pre-test post-test with the aim of examining the effect of exercise on dyspnea and fatigue in the patients with heart failure.The context of the study consisted of the patients who have been stable for three months clinically and taking the place in class II-III according to NHYA which has been followed for at least six months and diagnosed with heart failure in Cardiology Clinic of Aziziye Research Hospital of Suleyman Demirel Medical Centre of Atatürk University.The sampling of the study; the sampling consisted of 62 patients accepting to participate in the study volunterily and suitable with the criteria of the study and not having a diagnosed psychiatric problem and enabling to communicate orally and not having a audial or visual problem and being literate and applying for cardiology clinic between the dates April-October 2008 diagnosed with heart failure.In collection of the data, Patient Information Form, Borg Dyspnea Scale and Piper Fatigue Scale were used.In the assessment of the data, percentega distributions in order to determine informative features of the individuals, and average for determining statistisc in statistical analysis, Mann Withey U test, Kruskall Wallis analysis for examining the relationships with informative features and t test in indepent groups were used.It was found out that pre-test score average of dsypnea levels of the patients was 3.04±0.77, and that post-test score average was 2.46±0.76, and the distinction between the measurements was statistically significant (p0.05). When the duration of the disease of the patients were compared with dyspnea score averages, it was found out that the distinction pre-test and post-test was statistically significant (p0.05).