Multiple sklerozlu hastalarda progresif gevşeme egzersizlerinin yorgunluk ve uyku kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the impact of progressive relaxing exercises on fatigue and sleep quality in the patients with multiple sclerosis
  1. Tez No: 260587
  2. Yazar: NURAY DAYAPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP TAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, multiple sklerozlu hastalarda progresif gevşeme egzersizlerinin yorgunluk ve uyku kalitesi üzerine olan etkisini incelemek amacıyla tek grup ön-test son test deneme öncesi modeli olarak yapılmıştır.Araştırmanın evrenini Süleyman Demirel Tıp Merkezi Yakutiye Araştırma Hastanesi Nöroloji Polikliniği'ne kayıtlı, Erzurum merkezde ikamet eden toplam 50 hasta oluşturmuştur.Örneklem araştırma kriterlerine uyan ve katılmayı kabul eden toplam 35 hastadan oluşturulmuştur. Fakat daha sonra 3 hastanın eğitimleri tamamlamaması nedeniyle araştırma toplam 32 hasta ile tamamlanmıştır.Veriler 02.03.2009-29.05.2009 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Yorgunluk Şiddet Ölçeği ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as one group pre-test and post-test experiment model with the aim of examining the impact of progressive relaxing exercises on fatigue and sleep quality in the patients with multiple sclerosis.The field of the study consists of total 50 patients residing in Erzurum city centre and registered in Neurology Polyclinic of Atatürk University Yakutiye Research Hospital Suleyman Demirel Medical Centre.The sampling were formed with total 35 patients accepting the participation and suitable with research criteria. But, the research was completed with 32 patients due to lack of education of 3 patients.The data were colected between the dates 2 March 2009 and 29 May 2009. Personal Information form, Fatigue Severity Scale and Pittsburg Sleep Quality Index were used in the collection of the data.