Multipl sklerozlu hastalarda yorgunluğun ve günlük yaşam aktivitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of fatigue and daily life activities in patients with multiple sclerosis
  1. Tez No: 512317
  2. Yazar: ANIL ÜSTÜNOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÜNSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Multipl skleroz (MS), aksonlarda demiyelinizasyonun görüldüğü, progresif nörolojik semptomlar ve ataklarla seyreden, çevresel ve genetik faktörlerin etkisiyle ortaya çıkan sinir sisteminin kronik ve otoimmun bir hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada Multipl Skleroz (MS) hastalarında yorgunluk ve günlük yaşam aktiviteleri ve etkileyen faktörler değerlendirildi. Araştırma Tekirdağ' da bir Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Polikliniği' ne kayıtlı 82 MS hastası ile Eylül 2015-Eylül 2016 tarihlerini arasında yürütüldü. MS hastalarında yorgunluğun değerlendirilmesi için Yorgunluk Şiddet Ölçeği, Modifiye Barthel indeksi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Multipl sclerosis (MS), which is characterized by progressive neurological symptoms and attacks and demyelinating in the axons, is a chronic and autoimmune disease of the nervous system. MS is shown by the effects of environmental and genetic factors. The aim of this cros-sectional study was evaluation of fatigue and daily activities of the patients with MS and related factors. This study was conducted with 82 patients with MS attended to the out patient MS clinic of a universty hospitalbetwen September 2015 and semtember 2016. FatigueSeverityScalewas used to assess fatigue in MS patients and The modified Barthel index was used to assess the quality of life of the cases.