Prematüre bebeklerde emzik verme ve ninni dinletme yöntemlerinin total oral beslenmeye geçiş süresi ve emme başarısı üzerine etkisi
The effects of aplication of a pacifier and lullabies to premature infants on transition time to total oral feeding and success of breast sucking
- Tez No: 260601
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, prematüre bebeklerde emzik verme ve ninni dinletme yöntemlerinin total oral beslenmeye geçiş süresi ve emme başarısı üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yarı deneysel olarak gerçekleştirildi.Araştırmanın evrenini, Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Kliniği Prematüre Ünitesi'nde Aralık 2007- Ocak 2009 tarihleri arasında tedavi ve bakım amacıyla yatmakta olan 30-34 gestasyon haftasında ve gavajla beslenen prematüre bebekler oluşturdu. Araştırma, 90 prematüre bebekten oluşan 30'ar kişilik üç grup üzerinde yürütüldü. Örneklem büyüklüğü için yapılan güç analizinde 0.05 anlamlılık seviyesinde, 0.95 güven aralığında her grupta 30 kişi için güç 0.93 olarak saptandı.Araştırmada prematüre bebeklere ilk gavajla beslenme öğününden başlayarak tam oral beslenmeye geçene kadar, her gün üç beslenme öğününde emzik grubuna emzik verme yöntemi, ninni grubuna ninni dinletme yöntemi uygulandı. Kontrol grubunda yer alan bebeklere hiçbir girişim uygulanmadı.Verilerin toplanmasında; araştırmacı tarafından hazırlanan prematüre bebeği tanıtıcı bilgi formu, emme başarılarını değerlendirmek için LATCH Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı ve yaşam bulguları ölçümü için hasta başı monitörü kullanıldı.Araştırmada kontrol ve deney grubundaki prematüre bebekler tanıtıcı özellikler (cinsiyet, gestasyonel yaş, doğum tartısı, boy ve baş çevresi uzunluğu, 1.-5. dk apgar puanları) bakımından benzer bulundu (p>0.05). Total oral beslenmeye geçiş (Hipotez 1) ve hastanede kalış süresi (Hipotez 4) yönünden en kısa süreye emzik grubunun sahip olduğu belirlendi (p0.05) (Hipotez 1, Hipotez 3, Hipotez 4).
Özet (Çeviri)
This study was quasi experimentally designed to evaluate the effects of application of a pacifier and lullabies to premature infants on transition time to total oral feeding and success of breast sucking.The study population comprised of premature infants who were hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit of Ataturk University Yakutiye Research Hospital between December 2007 and October 2009 for treatment and care. The study population was divided into three groups of 30 infants in each (total n=90). In the power analysis for sampling size, at 0.05 significance level and 0.95 confidence interval, the power was determined as 0.93 for 30 infants in each group.The infants in the pacifier group were applied pacifiers at three meals a day and the infants in the lullaby group, playing lullabies starting from the first day of gavage until transition to total oral feeding. The control group was not subjected to any intervention.In the collection of the data, an information form prepared by the researcher, to define the characteristics of the premature newborn; LATCH Breastfeeding Assessment Tool to evaluate the success of the infants in sucking and to measure vital statistics, a bedside monitor were used.The results indicated that the descriptive characteristics of the premature infants (gender, gestational age, weight and height at birth, neck and head circumferences, apgar scores and their means at 1st- 5th minute, pregnancy counts of the mothers, and method of delivery) of the study and control groups were similar (p>0.05). In the pacifier group, transition time to total oral feeding (Hypothesis 1) and hospitalization time (Hypothesis 4) were the shortest (p0.05)(Hypothesis 1, Hypothesis 3).The weights at discharge in the study and control groups were similar (p>0.05).The pacifier group received the highest scores on LATCH Breastfeeding Assessment Tool among all the groups (p0.05), a statistically significant difference was noted for the same parameter in the pacifier and lullaby groups (p0.05).