Orogastrik tüp ile beslenen prematüre bebeklerde emzik kullanımının klinik parametrelere etkisi
The clinical effect of pacifier use on orogastric tube-fed premature infants
- Tez No: 431843
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN IŞIK ESENAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, OG ile beslenen preterm bebeklerde emzik kullanımının, günlük kilo alımına, hastanede kalış süresine, günlük dışkılama sayısına, haftalık baş/boy artışına, oral alıma geçiş süresine, rezidü miktarına (gastrik besin sindirimine), ve kalp tepe atımı, solunum ve kan basıncı gibi vital bulgulara etkisinin incelenmesi amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini Ankara 1. Bölge Kamu Hastaneleri Kurumu Genel Sekreterliği Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatan, OG ile beslenen, 31-36 gestasyon haftaları arasında, 1000 gr ve üzeri doğum ağırlığında, konjenital ve nörolojik hastalığı olmayan 28 preterm bebek oluşturmuştur. Çalışmanın örneklemine, bebeklerin hastanede kalma süreleri baz alınarak yapılan power analiz doğrultusunda yüzde beş hata payı ve 0,92 etki büyüklüğüyle 14 deney, 14 kontrol toplam 28 bebek alınması planlanmıştır. Araştırmada kontrol ve çalışma grubundaki preterm bebekler tanıtıcı özellikler (cinsiyet, gestasyonel yaş, doğum tartısı, boy ve bas çevresi uzunluğu, 1.-5. dk apgar puanları) bakımından benzer bulunmuştur (p>0.05). Preterm bebeklerin haftalık baş/boy/göğüs çevresi ölçümlerine bakıldığında emzik kullanan bebekler ile kullanmayanlar arasında istatistiksel anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of using pacifiers on premature infants feeding with OG to daily weight gain, duration of hospital stay, daily defecation number, weekly head / height increase, duration of the transition to oral intake , residual amount (gastric digestion of food) and vital signs like heart rate, respiration and blood pressure is investigated in experimental randomized controlled trial. The universe of study consisted of 28 preterm infants admitted to neonatal intensive care unit of Ankara 1st District Public Hospitals Authority General Secretariat of the Ankara Training and Research Hospital fed by OG, between 31-36 gestational weeks, birth weight of 1000 g or above, without congenital and neurological diseases. The sample of the study is planned to be a total of 28 babies 14 experimental, 14 control decided with power analysis made on the basis of length of hospital stay with five percent margin of error and 0.92 effect sizes. Preterm infants identifying characteristics in the study in experimental and control groups (gender, gestational age, birth weight, length and head circumference length, 1. - 5. min apgar scores) were similar (p>0.05). When looked at the premature infants weekly head / length / girth measurements no statistically significant difference (p>0.05) is found.