Bebek masajının anne bebek bağlanması ve emzirme başarısına etkisi
The effects of baby massage on mother infant attachment and breastfeeding success
- Tez No: 260600
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, Erzurum il sınırları içerisinde oturan annelere öğretilen bebek masajının anne bebek bağlanması ve emzirme başarısına etkisini incelemek amacıyla kontrol gruplu ön test-son test yarı deneme modeli ile gerçekleştirildi.Araştırmanın evrenini, Atatürk Üniversitesi Aziziye Araştırma Hastanesi Kadın-Doğum Kliniği'nde Haziran 2008-Şubat 2010 tarihleri arasında miadında, normal doğum yapan ve emziren primipar anneler oluşturdu.Araştırmanın örneklemini, belirtilen evrenden olasılıksız rastlantısal örnekleme yöntemi ile seçilen anneler oluşturdu. Yapılan güç analizi sonucunda örneklem büyüklüğü 103 olmasına rağmen annelerin araştırmadan ayrılabilecekleri göz önüne alınarak örneklem büyüklüğü 120'ye çıkartıldı. Annelerin 3'ü uygun ve yeterli şekilde masaj yapmadıkları için araştırma 117 anne (57 deney, 60 kontrol grubu) ile tamamlandı.Verilerin toplanmasında, Anne ve Bebeği Tanıtıcı Bilgiler Anketi, Maternal Bağlanma Ölçeği ve LATCH kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The research was carried out by using pre test-post test semi experimental model with control group with the aim of determine the effects of baby massage on mother infant attachment and breastfeeding success for the mothers residing Erzurum city centre and receiving primipar baby massage.The sampling of the study consisted of the primipar mothers, who giving breast milk and having normal birth, in Women and Gynecology Clinic of Aziziye Research Hospital of Atatürk University from June 2008 and February 2010.The sampling of the study was made up of the mothers chosen by means of inprobable randomized sampling method from the mentioned context. After the power analysis carried out at the end of the study, the size of sampling is 103, but it has been increased in 120 by taking into consideration that the mother may leave from the research. The research was completed with 117 mothers because three of the mothers didn?t make suitable and sufficient massage (57 experiment, 60 control groups).In the collection of the data, the survey of Mother - Infant Introductory Information?s Questionnaire, Maternal Attachment Inventory, and LATCH were used. In the evaluation of the data, chi-square, percentage distributions, t-test in dependent groups and in independent groups, and multivariate analysis were used.It was found out that post test?s total score averages of Maternal Attachment Inventory of experimental group?s mothers (90.87±10.76) were significantly higher than those of control group (85.10±15.50) and there was statistically significant difference between groups (t:-2.351, p0.05).