Preterm bebeklerde emzik verme yönteminin tam anne memesine geçiş ve emme başarısı üzerine etkisi
Effects of pacifier use on the transition to full breastfeeding and sucking success in preterm infants
- Tez No: 379378
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Preterm Bebeklerde Emzik Verme Yönteminin Tam Anne Memesine Geçiş ve Emme Başarısı Üzerine Etkisi Amaç: Bu çalışma, preterm bebeklerde emzik verme yönteminin tam anne memesine geçiş ve emme başarısı üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma, bir üniversite hastanesinin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde 01 Ekim 2013- 20 Ocak 2015 tarihleri arasında randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirildi. Çalışmanın evrenini 01 Kasım 2013- 01 Mart 2014 tarihleri arasında araştırmanın yapıldığı klinikte yatan gestasyonel yaşı 30-34 hafta olan preterm bebekler; örneklemini ise veri toplama tarihleri arasında araştırmaya alınma kriterlerine uyan 70 preterm bebek oluşturdu. Örneklem büyüklüğü için yapılan güç analizinde 0.05 anlamlılık seviyesinde, 0.95 güven aralığında her grupta 34 kişi için araştırmanın gücü 0.95 olarak saptandı. Deney grubundaki preterm bebeklere (n=34) tam anne memesine geçene kadar emzik verme uygulaması yapıldı. Kontrol grubundaki bebeklere (n=36) herhangi bir girişim yapılmadı. Veriler“Preterm Bebeği Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Preterm Bebek İzlem Formu”ve“LATCH Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı”ile araştırmacı tarafından toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik dağılımlar, ortalama, standart sapma, ki-kare testi, bağımsız gruplarda t-testi, Cronbach alfa katsayı hesaplaması, bağımsız gözlemciler arası uyum analizinde Kappa testi kullanıldı. Araştırmanın yapılabilmesi için etik onay, resmi izin ve annelerden aydınlatılmış onam alındı.
Özet (Çeviri)
Effects of Pacifier Use on the Transition to Full Breastfeeding and Sucking Success in Preterm Infants Objective: This study was conducted to determine the effect of use of pacifiers on the transition to full breastfeeding and sucking success in preterm infants. Material and Method: : The study was carried out between October 01, 2013 and January 20, 2015 in the Neonatal Intensive Care Unit of a university hospital as a randomized controlled experimental study. The study population consisted of the preterm infants with gestational age 30-34 weeks, hospitalized in the study clinic between November 01, 2013 and March 01, 2014. And, the sample of the study consisted of 70 preterm infants that meet the inclusion criteria of the study in the data collection period. In the power analysis carried out for the sample size, the power of the study was found to be 0.95 for the significance level of 0.05, confidence interval of 0.95 and for 34 individuals in each group. The preterm infants (n=34) in the experimental group were given pacifiers until transition to the full breastfeeding. No intervention was made for the infants in the control group (n=36). Data were collected by the researcher through the“Preterm Infants Introductory Information Form”,“Preterm Infants Follow-Up Form”and“LATCH Breastfeeding Assessment Tool”. The data were analyzed using the percentage distribution, averages, standard deviation, Chi-square test, independent samples t-tests, calculation of Cronbach's alpha coefficient, and independent interrater agreement (Kappa) tests. The ethics-committee approval, official permissions and mothers' informed consent were obtained to conduct the study.